2013. február. 10. 18:10 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 10. 18:04 Világ

Korrupció: megúszta az eljárást Svájcban a pakisztáni elnök

A svájci hatóságok elutasították, hogy új eljárást indítsanak a hazájában korrupcióval vádolt pakisztáni elnök ellen - közölték pakisztáni illetékesek vasárnap.

Aszif Ali Zardarit, a merénylet áldozatául esett Benazir Bhutto volt miniszterelnök férjét közpénzek elsikkasztásával, svájci bankszámlákra való kimenekítésével vádolták meg, de egy korábbi amnesztiarendelet mentesítést nyújtott a korrupciós vád és eljárás alól Zardari, Bhutto és még 8000 ember részére.

"A svájciak levelet küldtek, amelyben azt írták, hogy Zardari a nemzetközi jog értelmében mentességet élvez" - közölte Favad Csaudri, a kormánypárt jogászcsapatának tagja. "Ha a hivatalból való távozása után folytatják az eljárást, lehet, hogy addigra az ügy elévül" - tette hozzá.

A kormánnyal régóta konfliktusban álló pakisztáni legfelsőbb bíróság 2009 decemberében törölte az amnesztiarendeletet, és azóta követeli a korrupciós eljárás lefolytatását. A bíróság tavaly júniusban leváltotta a tisztségéből Juszif Raza Gilani előző kormányfőt, mert nem volt hajlandó kérni a svájci hatóságoktól a Zardari elleni eljárás folytatását. Utóda, Rádzsa Parvíz Asraf végül az ősszel írt a svájci hatóságoknak, de megemlítette, hogy Zardari elnöki amnesztiában részesült.

Zardarit és Bhuttót Svájcban pénzmosás miatt 2003-ban nem jogerősen elítélték. Jogerős ítélet az időközben Pakisztánban elfogadott amnesztia miatt azóta sem született.

A 180 milliós muzulmán országban gyakoriak az államcsínyek, és polgári kormányzat még nem töltötte ki ötéves hivatali idejét. A következő általános választások május közepén esedékesek.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.