2013. január. 28. 11:22 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 28. 11:22 Világ

Itt az ázsiai Nobel-díj, a Tang-díj

A Nobel-díjhoz hasonló szerepet szán Ázsiában alapítója a Tang-díjnak, amellyel kétévente jutalmaznák a természet- és társadalomtudományok négy területének legkiválóbb elméit - írják tajvani napilapok.

A Tang-dinasztia (618-907) után elnevezett Tang-díjat kezelő, több mint 100 millió dollár kezdőtőkével induló alapítvány létrehozását Samuel Yin tajvani üzletember hétfőn jelentette be.  

Az elismerést a jövő évvel kezdődően négy - a Nobel-bizottság által nem díjazott - területen, így a biogyógyszerészet, a fenntartható fejlődés, a Kína-tanulmányok és a jogállamiság terén ítélnék oda a nemzetközi élet kiválóságainak. A díjat az Academia Sinicának, Tajvan legtekintélyesebb kutatóintézetének a különbizottságai ítélik majd oda, az azzal járó pénzösszeg 1,7 millió dollárt tesz ki, ami több az idei Nobel-díjasok 1,2 millió dollárjánál is.

A textil- és ruházati iparban működő Ruentex vállalatot birtokló, kiterjedt üzleti és politikai kapcsolatokkal rendelkező Samuel Yin vagyonát a Forbes magazin 3,1 milliárd dollárra teszi, ezzel Tajvan hetedik leggazdagabb emberének számít az újság rangsorolása szerint. Az üzletember Kínával kapcsolatos jótékonyságáról ismert, így többek között több tízezer kínai diáknak biztosított ösztöndíjat, pénzügyi segítségével az 1980-as évek végén több száz kilométer vasút megépítése vált lehetővé Kelet-Kínában, de ő hozta létre a Pekingi Egyetem Kuanghua menedzsmentiskoláját is, amely mára a kínai kormány és állami vállalatok számára a munkaerő-utánpótlás egyik fontos bázisává vált.


 

Hirdetés