2013. január. 24. 13:49 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 24. 13:44 Világ

Áll a bál Bajkonur miatt

Oroszország azzal vádolta meg Kazahsztánt, hogy akadályozza a bajkonuri űrrepülőtérről történő rakétaindításokat, és azzal fenyegetőzött, hogy felfüggeszti a közép-ázsiai volt szovjet köztársasággal az űrkutatási együttműködést – írta csütörtökön az Izvesztyija című orosz napilap.

Az orosz külügyminisztérium jegyzéket küldött a kazah hatóságoknak, amelyben bírálta azt a kazah döntést, hogy 2013-ban csökkentsék a Proton orosz rakéták indításának számát. Az igen szennyezőnek tartott rakétákkal az elmúlt években több baleset is történt.

Moszkva szerződésszegéssel vádolja Kazahsztánt, és azzal fenyegetőzik, hogy "felülvizsgálja" az országgal való űrkutatási együttműködést, amely egyebek mellett újabb indítóállások építését irányozza elő Bajkonurban. Szergej Lavrov orosz és Jeldar Idriszov kazah külügyminiszter pénteken találkozik Moszkvában, a tárgyalások egyik témája a kazah külügyi tárca szerint Bajkonur kérdése lesz.

Kazahsztán a 2013-ra tervezett 17 orosz rakétaindításából tizenkettőéhez járult hozzá – közölte Alekszej Zolotuhin, a Roszkozmosz orosz űrhivatal szóvivője. Az elmaradó öt indítás miatt "jelentős pénzügyi veszteség" éri az orosz űripart, mert kötbért kell fizetnie az ügyfeleknek. Az Izvesztyija egyik forrása szerint 500 millió dollárról van szó.

A Szovjetunió 1991-ben történt szétesése óta Oroszország bérli a kopár kazah sztyeppén fekvő bajkonuri űrrepülőteret. Az évi 115 millió dolláros bérleti szerződés 2050-ig érvényes, de Moszkvában bejelentették, hogy egyes, főként katonai célú rakétaindításokat áthelyeznek orosz területre.

Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.