2013. január. 22. 20:05 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 22. 20:00 Világ

Bajba került a görög statisztikai hivatal két dolgozója

Ügyészek kezdeményeztek vizsgálatot kedden a görög statisztikai hivatal vezetője és két munkatársa ellen, mert szerintük szándékosan a valódinál nagyobbnak tüntették fel a 2009-es görög államháztartási deficitet, azaz a ténylegesnél rosszabbnak az ország gazdasági helyzetét.

Egy 2010-es statisztikai felülvizsgálat megállapította, hogy az államháztartás hiánya az éves bruttó hazai össztermék (GDP) 15,4 százaléka, és nem 13,6 százalék, ahogy az a korábbi kimutatásban szerepelt.

Egy évvel később a statisztikai hivatal igazgatótanácsának egy korábbi tagja azt állította, hogy szándékosan növelték meg a számot, ezzel adva okot a kemény megszorító lépésekre, adóemelésre, az állami fizetések és nyugdíjak visszafogására. Hivatalos tisztségviselők tagadták a vádat, mondván, hogy a felülvizsgálat az európai irányelvek szem előtt tartásával történt.

Görögország 2010 májusában kapta az első nemzetközi segélycsomagot, és azóta is rá van szorulva a Nemzetközi Valutaalap, illetve az eurózóna tagjai által adott segítségre. Cserében viszont ígéretet tett gazdasága megreformálására, és súlyos megszorító intézkedéseket vezetett be.

Az ügyészek javasolják, hogy az államnak kárt okozó adathamisítás miatt emeljenek vádat a statisztikai hivatal vezetője és két munkatársa ellen. Ha sikerül a vádat bizonyítani, akár életfogytiglani börtönbüntetés is kiróható miatta.

A vádemelésről egy bírónak kell döntenie, aki előbb további vizsgálatokat végez és meghallgatja a megvádoltakat.

A statisztikai hivatal igazgatótanácsa egykori tagjának 2011-es állításai miatt tavaly februárban vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy az állítólagos adathamisításért politikusok felelőssé tehetők-e, de az ügyben eddig nem történt vádemelés.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.