Februárban indítanák útnak az iráni űrmajmot
Újra megpróbál élő majmot az űrbe lőni Irán. Már 2011-ben is meg akartak próbálkozni ezzel, de a kísérlet valamiért nem jött össze akkor. Az újabb próba hírek szerint valamikor február közepe előtt lehet.
A majmot szállító űrkabin tesztelését befejezték – jelentette be Hamid Fazeli, az iráni űrpogram vezetője a Mehr hírügynökség jelentése szerint. Az indítás a január 31-e utáni tíznapos időszakban valószínű, az 1979-es iszlám forradalom 34. évfordulója idején.
Iránnak nem ez az első állati űrmissziója: korábban is lőttek már az űrbe kisebb állatokat, köztük patkányt és teknőst. A majmos kísérletet eredetileg 2011-re tervezték, de akkor végül nem jött össze, és azóta sem tudni, miért.
A hivatalos indoklás szerint a majomasztronauta űrútjának tapasztalatai segíthetnek majd előkészíteni az első olyan missziót, amikor embert küldenek az űrbe Iránból. A mostani becslések szerint ez leghamarabb 2020 körül lehetséges.
Irán korábban sikeresen fellőtt három műholdat: 2009 februárjában az Omidot, 2011 júniusában a Rassadot és 2012 februárjában a Navidot. Májusban a Fajr nevű műholdat akarták Föld körüli pályára állítani, de ezt végül indoklás nélkül elhalasztották.
A nyugati országok többször bírálták már az iráni űrprogramot, mert attól tartanak, hogy a ballisztikus rakétákat nukleáris robbanófejek szállítására használják. A teheráni vezetők tagadják, hogy nukleáris és tudományos programjaikat katonai célokra használnák – írják a The Telegraph weboldalán.