2013. január. 12. 08:23 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 12. 08:19 Világ

Martin Luther King bibliájára esküszik fel Obama

Barack Obama elnök idei beiktatása alkalmából a legendás polgárjogi harcos, Martin Luther King és rabszolga-felszabadító hivatali elődje, Abraham Licoln bibliájára esküszik fel - közölte pénteken a szertartást szervező hivatalos bizottság.

Barack Obama kétszer teszi le a hivatali esküt. Az amerikai alkotmány 20. kiegészítése szerint az elnök hivatalui beiktatási napja január 20-a, ám ez nap idén vasárnapra esik, amikor ilyen alkalomból nem szokás parádékat szervezni. Ezért a Fehér Ház újraválasztott lakója 20-án szűk körű szertartáson, 21-én pedig a hagyományoknak megfelelően, a kongresszus lépcsőjén tesz fogadalmat.

Az elnök a második, nagy nyilvánosság előtt megrendezendő eskütételéhez egyszerre használja majd Martin Luther King "úti bibliáját" és egy olyan szentírást, amelyet hajdan Abraham Lincoln birtokolt. Az elsővel King tiszteletes történelmi "washingtoni menetelésének" 50-ik, a másodikkal pedig a feketék egyenjogúságát kimondó proklamáció 150-ik évfordulója előtt kíván tisztelegni.

 A Lincoln-bibliát használták a történelmi ikonná magasztosult első republikánus elnök 1861. március 4-i beiktatásán is, és Obama négy évvel ezelőtt is erre tett fogadalmat.Az első, privát körben megrendezendő szertartáshoz Obama a first lady családi bibliájára tesz fogadalmat. Ezt Michelle Obama anyja, Fraser Robinson vásárolta 1958-ban az édesanyjának,  LaVaughn Delores Robinsonnak, anyák napjára.

Joe Biden alelnök a saját családi bibliájára esküszik fel. A kelta kereszttel ékesített borítójú, csaknem 13 centiméter vastag kötet 1893 óta képezi a Bidenek tulajdonát. A politikus erre tett fogadalmat szenátorként és 2009-ben is, amikor első ízben választották meg az Egyesült Államok második közjogi méltóságának.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.