2013. január. 11. 12:51 MTI Utolsó frissítés: 2013. január. 11. 12:52 Világ

Japán ellen szövetkezne Kína

Kínának és Dél-Koreának "egyértelmű magatartást" kell tanúsítania Japánnal szemben - közölte vendéglátóival Szöulban Csang Csi-csün kínai külügyminiszter-helyettes pénteken a Yonhap hírügynökség értesülései szerint.

Csang kijelentését a japán sajtó úgy értékelte, hogy Peking egységfrontot akar képezni Szöullal a mindkét országgal szigetvitában álló s általuk történelmi bűneinek tagadásával vádolt Tokióval szemben. "Ha Japán továbbra is tagadja történelmét, és nem viszonyul helyesen a múlt kérdéseihez, akkor erkölcsileg elfogadhatatlan marad, függetlenül gazdasági fejlettségétől. (…) Ha Japán veszélyes útra téved, az számottevő károkat okozhat a Kína, Korea és Japán közti együttműködésben" - mondta Csang. 

Japán viszonya tavaly augusztusban, illetve szeptemberben mérgesedett el Dél-Koreával és Kínával két szigetvita miatt. A közelmúltban mind Peking, mind pedig Szöul abbéli aggodalmának adott hangot, hogy a szigetország "jobbra tolódik", miután a nacionalista jelszavakkal kampányoló Liberális Demokrata Párt nyerte a tavaly decemberi japán választásokat. 

A diplomata ugyanakkor annak a reményének is hangot adott, hogy Kína, Dél-Korea és Japán "a nehézségek ellenére is" előrelépéseket tud majd tenni egy háromoldalú szabadkereskedelmi egyezmény előkészítésében.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.