2012. december. 23. 14:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 23. 13:49 Világ

Fellebbeznek az egyiptomi voks eredménye ellen

Mintegy 71 százalékos támogatással elfogadták Egyiptomban a népszavazás szombati, második fordulójában a Mohamed Murszi államfő iszlamista szövetségesei által kidolgozott, a liberális és baloldali ellenzék által hevesen bírált alkotmánytervezetet. A nem hivatalos eredményeket a Murszihoz kötődő Muzulmán Testvériség és arab nyelvű média közölte, az ellenzék nem fogadja el az eredményt.

A Nemzeti Megmentési Front ellenzéki koalíció egyik tisztségviselője is jelezte, hogy az ő számításaik szerint is megszavazták az alkotmányt. Az ellenzék ugyanakkor nyilatkozatban hangsúlyozta: az "igen" a csalásoknak köszönhető, ezért az eredmény nem fogadható el.

Az egy héttel korábbi első fordulóban kialakult 57 százalékos támogató voksarányt számítva a mostani támogatás azt jelenti, hogy a két fordulóban a résztvevők összesen 64 százaléka igent mondott a tervezetre. Vasárnap délután kiadott közleményében ugyanakkor a front azt írta, hogy az igenek győzelme a csalásoknak és szabálytalanságoknak köszönhető. Emiatt - derül ki a közleményből - a koalíció megfellebbezi majd a választási eredményt. 

A végleges számadatokról hivatalos közlés csak hétfőn várható, miután minden esetleges fellebbezést megvizsgáltak. Az első fordulóban - szintén még nem hivatalos eredmények szerint - a részvételi arány 32 százalékos volt, és a résztvevők 57 százaléka igennel szavazott. A részvételi arányt most is hasonlóan alacsonyra teszik.

Amennyiben hivatalosan megerősítik az igenek győzelmét, két hónapon belül parlamenti választást tartanak Egyiptomban. 

Az állami média jelentése szerint Murszi elnök a hétvégén közölte annak a 90 személynek a nevét, akiket ő nevez ki felsőházi tagnak a parlamentbe. A helyi szabályok értelmében a 270 tag kétharmada választással kerül be a parlamentbe, egyharmadukat pedig az államfőnek kell jelölnie. Az elnöki hivatal egyik tisztségviselője elmondta, hogy a most kinevezettek 75 százaléka nem iszlamista.

Murszi hívei szerint Hoszni Mubarak elnök távozása után közel két évvel létfontosságú, hogy új alkotmány segítse az országban a demokratikus átmenetet, mert annak révén érhető el a politikai stabilitás és a gazdaság megerősödése. 

Az ellenzők szerint viszont a szöveg az iszlamisták érdekeit tükrözi, nem vesz tudomást a keresztények, a nők és számos más csoport fontos jogairól. Az ellenzék további tüntetéseket helyezett kilátásba a szöveg miatt.

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.