2012. december. 21. 06:12 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 21. 06:14 Világ

Hibázott az amerikai külügy a bengázi támadásnál

Az amerikai külügyminisztérium csütörtökön elismerte, hogy voltak hiányosságok a líbiai amerikai diplomáciai képviselet biztonságának szavatolásában.

William Burns amerikai külügyminiszter-helyettes kongresszusi meghallgatásán elmondta, hogy a tárca vezetője, Hillary Clinton egy külön testület javaslatai  több intézkedést tett, továbbá létrehozott egy tisztséget a biztonsági kockázatoknak kitett diplomáciai képviseletek felügyeletére. A kongresszus két meghallgatást tart a szeptember 11-én Bengáziban történt támadás körülményeinek feltárására. A támadás következményeként meghalt Christopher Stevens amerikai nagykövet és három másik amerikai állampolgár. 

"Levontuk Bengázi fájdalmas és nagyon zord tanulságait" - jelentette ki Burns a szenátus külügyi bizottságában. "Már tettünk lépéseket, jobban kell eljárnunk" - fűzte hozzá. "Arra a téves következtetésre jutottunk, hogy nem válunk fő célponttá" - magyarázta Burns. 

Sok republikánus politikus ürügyül használta fel a líbiai támadást, hogy bírálja az Obama-kormányzatot és az incidensre adott válaszát. Fellépésük értesülések szerint hozzájárult ahhoz, hogy Susan Rice ENSZ-nagykövet feladta külügyminiszteri ambícióit. Rice ugyanis a támadást nem terroristák akciójának minősítette, hanem egy muzulmán ellenes filmre adott válaszként értelmezte. 

A külügyminisztérium felelősségvizsgáló bizottságának (ARB) keddi elemzése szerint súlyos hiányosságok voltak a minisztérium két irodájában (a közel-keleti, valamint a diplomáciai biztonsági ügyekkel foglalkozóknál), gyenge volt az együttműködés több washingtoni tisztségviselő között, és zavar volt az irányításban is.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.