Sztájkolnak a diákok Moszkvában is
Kedd óta sztrájkolnak az orosz fővárosban lévő egyik legnagyobb gazdasági egyetem diákjai az intézmény tervezett átszervezése miatt, a tiltakozó akcióval az oktatási minisztérium képviselőivel folytatott szerdai megbeszélést követően sem hagytak fel.
A sztrájkoló diákok az oktatási miniszterrel szeretnének találkozni és azt akarják elérni, hogy az egyetemet vegyék le arról a listáról, amelyre 136 orosz felsőoktatási intézmény került fel. Ezek az egyetemek és főiskolák az oktatási tárca szerint nem eléggé hatékonyak, ezért azokat vagy bezárják, vagy más intézményekkel vonják össze. A következtetésre egy országos ellenőrzést követően jutottak a tárca illetékesei.
A minisztérium nem elégedett az oktatás színvonalával az állami kézben lévő gazdasági egyetemen és szerinte túl alacsony pontszámokkal kerültek be a diákok az intézménybe. Az egyetemi diáktanács szerint azonban az oktatási tárca csupán rá akarja tenni a kezét az intézmény épületeire, és azt a Gazdasági Főiskolával erőszakkal akarja összevonni.
Több mint háromszáz diák döntött úgy kedd este, hogy nem hagyja el a moszkvai egyetem épületét, az akciót szervezők szerint a hallgatók többsége támogatja őket.
A Kommerszant című orosz napilap online változata ugyanakkor emlékeztetett arra, hogy a sztrájkoló diákok egyetemét egy volt parlamenti képviselő, a ma is aktívan politizáló Szergej Baburin vezeti. A rektor sietett cáfolni, hogy az akcióhoz köze lenne, de kijelentette, hogy a diákok követelései egybeesnek az egyetem vezetésének álláspontjával.
A sztrájkolókat vezető orosz ellenzéki politikusok, az oroszországi ellenzéki tiltakozások főszervezői is támogatásukról biztosították. Szergej Udalcov, a Baloldali Front párt elnöke, valamint Ilja Ponomarjov és Dmitrij Gudkov, az Igazságos Oroszország párt parlamenti képviselői az éjszaka megjelentek az egyetemen.
Olga Gologyec orosz miniszterelnök-helyettes közölte, hogy készek a párbeszédre a sztrájkoló diákokkal. Az orosz duma, a parlament alsóháza kedden második olvasatban elfogadta az új oktatási törvény tervezetét, amely egyebek között csökkenti az állami támogatású egyetemi férőhelyek számát is.