2012. december. 17. 13:56 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 17. 13:55 Világ

Két évvel a felkelés után zavargások vannak Tunéziában

Tüntetések közepette zajlanak a megemlékezések Tunéziában az arab tavasz nyitányát jelentő jázminos forradalom második évfordulóján - jelentette hétfőn a francia hírügynökség tudósítója.

Az ünnepségek fő helyszíne az ország középnyugati részén található Szídi-Búzid, ahol Monszef Marzúki tunéziai államfő és Musztafa ben Dzsaafar, a tuniszi alkotmányozó nemzetgyűlés elnöke hétfőn felkereste annak az utcai árusnak a sírját, aki két évvel ezelőtt felgyújtotta magát a rendőri túlkapások és a szegénység elleni tiltakozásul. Mohamed Bouazi tette országos népfelkelést indított el, amelynek nyomán 2011. január 14-én Zin el-Abidin ben Ali elnök távozott a hatalomból.

A szídi-búzidi ünnepi megemlékezést röviddel Marzúki nagylélegzetű beszéde után meg kellett szakítani, mivel néhány tüntető kövekkel kezdte el dobálni az államfőt és Dzsaafart. A két politikus végül a rendfenntartó erők kíséretében távozott a helyszínről. "Önök itt voltak egy évvel ezelőtt is, és azt ígérték, hogy útjára indítják a reformokat, de azóta semmi nem változott" - kiabálta az egyik demonstráló. "A nép a kormány bukását akarja" - skandálták mások. 

A tunéziai jázminos forradalom középpontjában a gazdasági és társadalmi változások követelése állt, de a súlyos munkanélküliség és a vérszegény gazdasági növekedés miatt azóta sem enyhült a feszültség az országban, és az utóbbi hónapokban megszaporodtak az utcai megmozdulások is. November végén a délnyugat-tunéziai Sziljána városában mintegy 300-an sebesültek meg, amikor a rendőrséggel való összecsapásba torkollott egy sztrájk. 

A hétfői tunéziai lapok is az ország keserves helyzetére hívták fel a figyelmet. A legfontosabb francia nyelvű helyi napilap, a La Presse a munkanélküliek számának emelkedéséről, a gazdasági és ipari infrastruktúra elégtelenségéről és a mezőgazdaság elszomorító állapotáról számolt be. A 10,6 millió lakosú ország gondjaiért a legtöbben a tavaly megalakult kormánykoalíciót, azon belül is a szövetség legerősebb tagját, az iszlamista en-Nahda pártot teszik felelőssé.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.