2012. november. 15. 12:44 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 15. 12:43 Világ

Nemzetközi tragédia zajlik Mianmarban

Aung Szan Szú Kji mianmari ellenzéki vezető "hatalmas nemzetközi tragédiának" nevezte a Nyugat-Mianmar buddhista többsége és a bengáli eredetű muzulmán kisebbség közötti erőszakhullámot, s a Bangladesből érkező illegális bevándorlás megfékezését szorgalmazta.

Az indiai látogatáson tartózkodó mianmari ellenzéki vezető az NDTV indiai hírtelevíziónak nyilatkozva kijelentette, hogy az erőszak utáni megbékélést kívánja népszerűsíteni, és nem a határ mindkét oldalán élő rohingja muzulmán kisebbség nevében beszél.

A buddhista vallású arakániak és muzulmánok közötti összetűzéseknek június óta legalább 180 halottja volt a nyugat-mianmari Arakán szövetségi államban, és több mint százezren menekültek el otthonukból, többségükben rohingják. Több ezer házat felgyújtottak.

"Ne feledjék, mindkét tábor elkövetett erőszakos cselekményeket, ezért nem akarok állást foglalni, hanem a megbékélés érdekében munkálkodni" – jelentette ki a Nobel-békedíjas politikus.

Szú Kji szerint meg kell állítani a bangladesi illegális bevándorlást, különben a problémának soha nem lesz vége. Hangsúlyozta, a határproblémáért nem csak Mianmar, de Banglades is felelős.

Arakán államban mintegy 800 ezer rohingja él, akiket a 2011 márciusáig hatalmon lévő mianmari junta megfosztott állampolgárságától. A mianmariak többsége illegális bengáli bevándorlóknak tekinti őket, a kiközösítés miatt rasszizmus áldozatai.

Az Arakán államban dúló etnikumközi erőszak Barack Obama amerikai elnök jövő heti mianmari tárgyalásainak témái között is szerepel – közölte szerdán az elnököt útjára elkísérő Hillary Clinton külügyminiszter.

A látogatás alkalmából Mianmar bejelentette, hogy 452 foglyot szabadon enged, az állami média csütörtöki jelentése szerint valószínűleg több "politikai fogoly" is lesz köztük.

Hirdetés
hvg360 Arató László (EUrologus) 2024. december. 02. 09:36

Sok jóra nem számíthat a magyar kormány az új Európai Bizottságtól

A régi lendülettel veszi elő a magyar ügyeket a decemberben hivatalba lépő testület A pénzbefagyasztásokkal kapcsolatos eljárások szigorodnak és bővülnek, nem lesz változás az EU migrációs, vagy zöldpolitikájában, és továbbra is napirenden marad a szerződésmódosítások ügye, amely többek között a vétójog eltörlését tartalmazza. Közben a kormány politikai súlya látványosan csökken.