2012. november. 14. 19:02 MTI Utolsó frissítés: 2012. november. 14. 19:49 Világ

Cacicnak két hónapon belül meg kell kezdenie büntetése letöltését

Radimir Cacicnak két hónapon belül meg kell kezdenie a bíróság szerdai jogerős ítélete szerinti egy év tíz hónap fogházbüntetését - tájékoztatta az ügyben másodfokon eljáró Kaposvári Törvényszék büntetés-végrehajtási bírója szerda este az MTI-t.

Vadócz Attila közölte: az ilyenkor szokásos eljárás, hogy a büntetés-végrehajtási bíró postai úton közli a jogerős elítélttel, hol és mikor kell megkezdenie a büntetés letöltését, illetve milyen következményekkel jár, ha ennek nem tesz eleget. Ez utóbbi esetén az elítélt elveszíti a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségét, továbbá, ha magyar állampolgárról van szó, akkor elrendelik az elővezetését.

Ebben a konkrét esetben az elítélt természetesen horvát nyelvre lefordítva kapja kézhez a büntetés-végrehajtási intézetbe szóló behívást, amely Radimir Cacic vonatkozásában a kaposvári Somogy Megyei Büntetés-végrehajtási Intézet. Ha a levélben közölt időpontban nem jelenik meg, akkor európai és nemzetközi elfogatóparancsot adnak ki ellene - tette hozzá a bíró.

Miként mindenki más, Radimir Cacic is kérhet - legfeljebb három hónapos - halasztást a bíróságtól - mondta Vadócz Attila, hozzátéve: kérheti azt is, hogy büntetését saját országában töltse le. Erről a két igazságügy-miniszternek kell megállapodnia egymással.

A két ország baráti kapcsolatait nem érintik a történtek

A Külügyminisztérium abból indul ki, hogy a halálos közúti baleset okozása miatt jogerősen elítélt Radimir Cacic horvát miniszterelnök-helyettes ügye nem fogja befolyásolni a két ország kapcsolatait - mondta Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője szerda este az MTI-nek.

A független magyar bíróság ítéletét a Külügyminisztérium természetesen tiszteletben tartja - mondta a szóvivő, hozzátéve: a tárca nem kívánja értékelni a szomszédos baráti ország egyik vezetője által levont politikai konzekvenciát. Hangsúlyozta ugyanakkor, abból indulnak ki, hogy "ez a szomorú, tragikus ügy nem befolyásolja a hagyományosan jó magyar-horvát kapcsolatokat".

Az illetékes bíróság adhat ki elfogatóparancsot a horvát miniszterelnök-helyettes ellen - közölte a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) sajtófőosztálya az MTI megkeresésére. Ha a bíróság kibocsátja az elfogatóparancsot, akkor az igazságügyért felelős miniszter dönt arról, hogy előterjeszt-e kiadatási kérelmet. Magyarország és Horvátország között jelenleg nincs érvényes kiadatási egyezmény - tudatta a KIM.

Radimir Cacicot, a horvát kormány első miniszterelnök-helyettesét távollétében jogerősen egy év, tíz hónap letöltendő fogházbüntetésre ítélte szerdán a Kaposvári Törvényszék halálos közúti baleset okozásának vétsége miatt. A törvényszék - részben megváltoztatva ezzel az elsőfokú bíróság határozatát - mellőzte az ítélet 3 év próbaidőre felfüggesztését, továbbá a 62 éves politikus előzetes mentesítését, aki emiatt nem számít büntetlen előéletűnek.

Radimir Cacic 2010. január 8-án borús időben, vizes úttesten, de megfelelő látási viszonyok között, 145-150 kilométeres sebességgel haladt Budapest felé az M7-es autópályán, amikor nekiütközött egy vele azonos irányban haladó járműnek. A vétlen gépkocsiban utazók közül ketten meghaltak, egy ember súlyosan, egy könnyebben megsérült.

Zoran Milanovic miniszterelnök kíséretében Radimir Cacic szerda délután Zágrábban rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be lemondását, és ismételten kifejezte mély sajnálatát a Magyarországon történt tragédia miatt. Cacic emlékeztetett korábbi ígéretére, amely szerint viseli a következményeket akkor is, ha a bíróság nem feltételes büntetésre ítéli.

"A következmények világosak, lemondok a horvát kormányban betöltött alelnöki tisztségről és gazdasági miniszteri posztomról" - jelentette ki, és ismét részvétét nyilvánította a magyar áldozatok családjának.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?