BruxInfo: új szakaszba lép a hallgatói röghözkötés ügye
Úgynevezett pilot eljárás keretében folytatja az egyeztetést az Európai Bizottság Magyarországgal a felsőoktatási hallgatói szerződések ügyében. A testület napokon belül elküldi az ezzel kapcsolatos levelet a kormánynak, amelyben állítólag felveti, hogy még a legutóbbi jogszabály-módosítások után is felvetődik az ügyben a munkaerő szabad áramlásának korlátozása – írja a BruxInfo.
Az Európai Bizottság még mindig elégedetlen a hallgatói szerződésekkel kapcsolatos magyar jogszabályokkal, ezért egyeztetnek tovább az ügyben úgynevezett pilot eljárásban az eddigi informális levélváltás helyett.
Szeptembertől az államilag finanszírozott felsőoktatási hallgatóknak szerződést kell kötniük itthon az állammal, amelyben vállalniuk kell, hogy diplomájuk megszerzése után Magyarországon töltik el a képzési időtartam kétszeresének megfelelő időt a végzést követő 20 évben. Ha ezt nem teszik meg, vissza kell fizetniük a képzés költségeit az államnak – emlékeztetnek a cikkben.
Az EU Pilot eljárás 2008 áprilisa óta létezik. Lényege, hogy az Európai Bizottság egy jogszabály kezdeti szakaszában, még a kötelezettségszegési eljárás megindítása előtt próbálja meg eloszlatni a kételyeket az uniós jogi megfeleléssel kapcsolatban, illetve próbál rábírni egy tagállamot a módosításra.
Ha az újabb levélre sem érkezik Brüsszel számára megnyugtató válasz Budapestről, a testület kötelezettségszegési eljárást indíthat Magyarország ellen ebben az ügyben is.
Brüsszel már korábban kifogásolta, hogy a hallgatók magyarországi munkavállalását előíró törvényjavaslat sértheti az uniós szabályokat, Magyarország mégis elfogadta azt. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár a Bruxinfónak korábban azt mondta: szerinte nem sérti a szabad munkavállalás elvét, mert a hallgatók szabadon eldönthetik, hogy aláírják-e a szerződést vagy sem. "Ez egy polgári jogi szerződés, amit úgy kell értelmezni, hogy a legjobb eredménnyel felvett diákoknak felajánlja az állam, hogy díjmentesen tanulhatnak. Ez egy kölcsön-féle, amit vissza lehet adni munkában, vagy pénzben" - mondta Hoffmann.
Az Európai Bizottság szeptemberben újra levélben hívta fel a magyar kormány figyelmét arra, hogy a felsőoktatási hallgatói szerződések rendszere sértheti a munkaerő szabad áramlásának elvét.