2012. október. 31. 14:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 31. 14:43 Világ

Orbán "bebetonozza hatalmát" - német lapok a választási regisztrációról

Az Orbán-kormányra jellemző, hogy "alattomban ragadja magához a hatalmat" - írta német Die Welt az előzetes választási regisztráció alkotmányban rögzítésével kapcsolatban. A többi lap kommentára sem volt sokkal kedvezőbb.

Az előzetes választási regisztráció alkotmányban rögzítéséről és a Monetáris Tanács kamatcsökkentéséről írtak osztrák és német lapok szerdán.

Der Standard: "mielőtt Fehéroroszország lesz Magyarországból"

Az előzetes választási regisztráció alkotmányban rögzítéséről közölt kommentárt a Der Standard című osztrák napilap. A szerző, Gregor Mayer jegyzetében úgy véli, a magyar miniszterelnök arra hivatottnak érzi magát, hogy hosszú időn át gyakorolja a hatalmat. Megjegyzi, hogy Orbán Viktor a választások előtt egy "centrális erőtér" 15-20 évre történő létrehozásáról beszélt. Néhányan, mindenekelőtt a Fidesz kereszténydemokrata európai testvérpártjai soraiból, azzal akarták elintézni ezt a retorikai fordulatot, hogy egy kissé erőteljesre sikerült metafora egy értékkonzervatív politikus részéről - írta.

A cikk szerint ezzel szemben korlátozó médiatörvény jött létre Magyarországon, megnyirbálták az alkotmánybíróság hatásköreit és egy új alkotmány bebetonozza a jelenlegi kétharmados többség hatalmát. A választójogi törvénnyel Orbán átlép egy határt, mert a választói regisztráció alkotmányban rögzítése közvetve korlátozza a választójogot. A szerző úgy vélte, az Európai Néppártnak a miniszterelnök "ujjára kell koppintania, mielőtt egy másik Fehéroroszországot csinál Magyarországból".

Die Welt: az Orbán-kormányra jellemző, hogy "alattomban ragadja magához a hatalmat"

A német Die Welt Orbanizálás Magyarországon címmel közölte Jacques Schuster kommentárját, amelynek alcíme szerint az új választási törvény leleplezi "Orbán Viktor hatalmi politikáját". A szerző úgy vélte, egyelőre nem lehet megállapítani, hogy az előzetes választói regisztráció intézménye "az önkényuralom irányába mozdítja-e el Magyarországot", de a gyanú indokolt, hiszen az Orbán-kormányra az jellemző, hogy "alattomban ragadja magához a hatalmat".

A Fidesz-kormány attól sem riadt vissza, hogy kiválasztott csoportokra, vagy akár személyre szabott törvényeket alkosson, a cél pedig mindig a társadalom "orbanizálása" volt. Hasonló megfontolások eredményének tűnik az új választási törvény is - írta a konzervatív lap munkatársa, megjegyezve, hogy a kormányoldal meg sem próbált megállapodásra jutni az ellenzékkel.

Die Zeit: a regisztráció kizárólag a Fidesznek kedvez

A Die Zeit liberális hetilap az online kiadásában Aki nem jelentkezik, az nem is választhat címmel közölte Kata Kottra beszámolóját, amely szerint a bírálók vélhetően joggal állítják, hogy a regisztráció kizárólag a Fidesznek kedvez, és megalapozottnak tűnik a hatalmi manipuláció vádja is. A feliratkozás a választókat mozgósító országos aktivista hálózattal rendelkező pártoknak, vagyis különösen a Fidesznek előnyös - írta.

A kormányoldal "beleírta" a regisztrációt az alaptörvénybe, amivel nem csupán az intézmény vélt alkotmányellenességét kifogásoló bírálatokra reagált, hanem arról is gondoskodott, hogy egy új kormány csak igen nehezen vonhassa vissza a reformot - olvasható a lapban.

Der Spiegel: Orbán Viktor "bebetonozza a hatalmát"

A Der Spiegel című hetilap online kiadásában Minden hatalmat Orbánnak címmel közölte Keno Verseck cikkét. A szerző úgy vélte, hogy a regisztrációval Orbán Viktor "bebetonozza a hatalmát". Megjegyezte, hogy az alaptörvény hétfői módosítása nélkül az alkotmánybíróság minden bizonnyal alkotmányellenesnek minősítette volna a választói feliratkozás intézményét.

FAZ: a messzi távolba" került a megállapodás az IMF/EU hitelről

A Frankfurter Allgemeine Zeitung Nincs elég kamat a rúpián és a forinton című devizapiaci beszámolójában a szerző, Hanno Mussler az MNB kamatcsökkentésével összefüggésben kifejtette, hogy a döntést annak ellenére hozták meg, hogy "a messzi távolba" került a megállapodás az IMF/EU-hitelről. Hozzátette, hogy az alapkamat és az állampapírok hozama még így is rendkívül magas, ennek oka pedig "a befektetőket elriasztó politikai bizonytalanság".

Handelsblatt: Simor András "egyre inkább elszigetelődik"

A Handelsblatt A magyar jegybank teljes mértékben Orbán miniszterelnök irányvonalát követi című rövid beszámolójában az MNB döntésével kapcsolatban kiemelte, hogy Simor András MNB-elnök "egyre inkább elszigetelődik", és biztosnak számít, hogy hivatali ideje lejárta után Orbán Viktor egy "kormányközeli" személyt állít az intézmény élére.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.