2012. október. 24. 11:34 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 24. 11:28 Világ

Betiltanák a tiniplasztikát a kínai Kantonban

A fiatalkorúak esztétikai céllal végzett plasztikai sebészeti beavatkozását készül megtiltani a dél-kínai Kanton város, hogy megállt parancsoljanak a Kínában egyre terjedő divatnak - derült ki helyi jelentésekből.

Az országban egyre több és egyre fiatalabb tinédzser esik át valamilyen plasztikai beavatkozáson, miközben nem tudják, hogy az egészségüket veszélyeztethetik - véli Jang Csian-kuang jogászprofesszor, aki egyben annak a szakértői csoportnak is a vezetője, amely február óta készíti elő a terület jogi szabályozását.

Jang aggasztónak találja, hogy egyes intézetek kihasználva a fiatalok életkorukból eredő befolyásolhatóságát, viszonylag olcsón kínálnak nem mindig szakszerű szépészeti beavatkozásokat.

Csöcsiang tartományban például a nyári szünet idejére 20 százalékos kedvezményt ajánlottak diákoknak az orr- és szemhéjplasztikára. A China Daily című angol nyelvű lap riporterének Hangcsouban azt mondták: a kedvezmény marad, és megjegyezték, hogy ezek szerintük csak kis műtétek, veszélytelenek, középiskolásoknak, illetve egyetemistáknak bátran ajánlják.

A gondviselők beleegyezésére azért így is szükség van, de a leggyakrabban maguk a szülők viszik el gyermekeiket a műtétre. Mi több, ha a fiatal kora iránt érdeklődnek, akkor a szülők - szükség esetén -  "öregítik" gyereküket, hogy annak vágya végül teljesülhessen.

Pu Zsen plasztikai sebész, specialista szerint az arcon történő beavatkozásoknak ilyen fiatal korban azért van kockázatuk, mert az egyén fizikai növekedése még nem fejeződött be. Ezen kívül, mivel nem érettek még kellőképpen, nem képesek a döntés következményeit felmérni, és ha csalódás éri őket, azt is nehezebben viselik el.

Kantonban november közepéig a lakosság is állást foglalhat a kérdésben, és ha a helyi törvényhozás az év végén elfogadja a korlátozó, illetve tiltó rendelkezést, az 2013-tól érvénybe léphet.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.