2012. október. 17. 12:25 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 17. 12:23 Világ

Nemi erőszak: Japán összerúgta a port az USA-val

Nem először követtek el nemi erőszakot japán nőn amerikai katonák. Az eset tovább élezi az amúgy is nagy feszültséget a helyi lakosság és az amerikai hadsereg között a Pentagon egyik legfőbb kelet-ázsiai támaszpontjának számító dél-japán szigetenA japán külügyminisztérium behívatta az Egyesült Államok tokiói nagykövetét

Japán diplomáciai tiltakozást nyújtott át az Egyesült Államoknak szerdán, miután nemi erőszak gyanújával őrizetbe vettek két amerikai katonát Okinaván. Az eset miatt a japán külügyminisztérium behívatta az Egyesült Államok tokiói nagykövetét, hogy tiltakozzon a történtek miatt.

Az eset tovább élezheti az amúgy is nagy feszültséget a helyi lakosság és az amerikai hadsereg között a Pentagon egyik legfőbb kelet-ázsiai támaszpontjának számító dél-japán szigeten. Egyes korábbi, hasonló bűnesetek jelentős bázisellenes megmozdulásokhoz vezettek a szigeten.

Nakaima Hirokazu, Okinava prefektúra kormányzója sürgette Morimoto Szatosi védelmi minisztert, hogy a kormány tegyen határozott lépéseket az ügyben. Kijelentette: a "rendkívül szörnyű és aljas" cselekedet árt az amerikai-japán védelmi együttműködésnek és rombolja az okinavaiak bizalmát az amerikai hadsereggel szemben.

John Roos amerikai nagykövet azt mondta, átérzi az okinavaiak haragját, és teljes együttműködést ígért a nyomozás során.

Két nemi erőszak

A haditengerészet kötelékébe tartozó két 23 éves katonát azzal gyanúsítják, hogy kedden - szolgálati idejük lejárta előtt néhány órával - megtámadtak és megerőszakoltak egy húszas éveiben járó nőt. Japán sajtóértesülések szerint az egyik gyanúsított beismerte tettét, a másik viszont tagadta, hogy nemi erőszakot követett volna el.

Az incidens nem sokkal azután történt, hogy Okinaván százezres tüntetést tartottak az Osprey amerikai katonai repülőgépek odatelepítése ellen, illetve a Futenma amerikai légi támaszpont felszámolását követelve.

A Futenmával kapcsolatos huzavona gyökerei 1995-ig, egy szintén amerikai katonák által elkövetett nemi erőszakig nyúlnak vissza. Akkor három katona erőszakolt meg egy 12 éves okinavai lányt, amely esetet követően Tokió és Washington az amerikai haderő jelentős okinavai jelenlétének csökkentéséről állapodott meg, a tervet azonban a mai napig nem hajtották végre.

Nakaima arra is emlékeztetett szerdán, hogy augusztusban az amerikai hadsereg azt ígérte, szigorítja Okinaván állomásozó katonái fegyelmét, azután, hogy egy nő molesztálásáért és megtámadásáért letartóztattak egy tengerészgyalogost a szigeten.

Japán legdélebbi prefektúrája ad otthont a szigetországban állomásozó 47 ezer amerikai katona felének. Az 1945 és 1972 között az Egyesült Államok fennhatósága alatt állt Okanava-sziget területének 18 százalékát amerikai katonai létesítmények használják.

A sziget lakói a katonák erőszakos tettei mellett arra panaszkodnak, hogy a bázisok zajosak, szennyezik a környezetet, illetve veszélyesek is, miután a leszállópályák javarészt sűrűn lakott területek közelében találhatók.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.