2012. október. 10. 16:10 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 10. 16:12 Világ

Mégsem jön létre a világ legnagyobb hadiipari cége

Mégsem egyesül a legnagyobb európai hadiipari gyártókat tömörítő EADS és a BAE Systems.

A két cég közti fúzióról szóló tárgyalásokat szeptemberben jelentették be, ám most szerdán azt közölték, hogy mégis elmarad az egyesülés. A döntést most azzal indokolták, hogy az ötlet nem találkozott az ügyletben érintett kormányok tetszésével. A legkritikusabb pont az volt, hogy Németország és Franciaország továbbra is meg akarta tartani az állam irányító befolyását az új cégben, a briteknek viszont ez nem tetszett. A BAE teljes egészében magántulajdonban lévő cég, de az állam egy aranyrészvényt birtokol, amely a "közérdek sérelme esetén" vétójogot biztosít - írta az MTI. A Reuters szerint Németország miatt nem jött létre a megállapodás. A német főtárgyaló, Lars-Hendrik Roeller, Merkel kancellár gazdasági tanácsadója nemet mondott a feltételekre, ami mögött Angela Merkel elutasítása áll.

Az egyesüléssel a világ legnagyobb,  közel 250 ezer ember foglalkoztató biztonságtechnikai iparban, francia, német, spanyol, brit és amerikai gyártóbázisokkal, mellyel az európai gyártók fölébe kerekedtek volna a piacvezető amerikai Boeingnek is. Az EADS gyártja a francia Airbus repülőgépeket és az Eurocopter helikoptereket, míg a BAE részt vett többek közt a Gripen vadászgépek kifejlesztésében.

A brit csoport közlése szerint az összevonás után létrejövő vállalat részvényeinek 40 százalékát a BAE, 60 százalékát az EADS részvényesei birtokolták volna, az összesített bevétel meghaladta volna a 90 milliárd eurót. A két vállalatcsoport együttes árbevétele 72 milliárd euró volt 2011-ben, világszerte 220 ezer főt foglalkoztattak. Az EADS konzorciumban a német és a francia állam közvetlenül, illetve közvetve 22,36-22,36 százalékkal, a SEPA spanyol állami holding pedig 5,44 százalékkal részesedik, a többi közkézen van. Tom Enders, az EADS és Ian King, a BAE vezérigazgatója sajnálatosnak tartja a fúzió meghiúsulását. Mindkét vezető erőteljesen szorgalmazta az egyesülést, mint ami megfelel az iparági logikának, és amely egyedülálló lehetőség egy világméretekben vezető vállalat létrehozására.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.