Világ MTI 2012. szeptember. 19. 10:14

Zöld utat kaptak az Osprey repülők Japánban, az emberek tiltakoznak

A japán kormány biztonságosnak minősítette szerdán az amerikai Osprey katonai repülőket, és ezzel jóváhagyták a gépek Okinava szigetére telepítését. A lakosság tiltakozik ez ellen.

A japán védelmi és a külügyminiszter közösen jelentették be a döntést. Eszerint a júliusban leszállított, és azóta egy katonai bázison álló gépek akár már a héten megkezdhetik a próbarepüléseket.     

Tokió és Washington megállapodása szerint az Egyesült Államok tizenkét MV-22 Osprey típusú gépét októberben állítják hadrendbe a Japán déli részén lévő szigeten, az amerikai Futenma légitámaszponton.       

Az MV-22 Osprey függőleges fel- és leszállásra alkalmas, billenőrotoros katonai gép, olyan szállítógép, amely egyesíti a helikopter és a repülőgép tulajdonságait.     

AP / U.S. Marines, Cpl. Michael Petersheim

Okinaván szeptember elején tízezrek tüntettek, és a sziget politikai vezetői is tiltakoztak a gépek odatelepítése ellen a biztonsági félelmek és a zaj miatt. Az okinavai lakosság emellett hosszú ideje követeli a gépeknek októbertől bázisul szolgáló Futenma támaszpont felszámolását is.     

Idén áprilisban Marokkóban, júniusban pedig Floridában szenvedett balesetet egy-egy Osprey, szeptember elején pedig kényszerleszállást hajtott végre egy gép Észak-Karolinában.     

Japán és amerikai katonai szakértők szerint a baleseteket emberi mulasztás okozta.     

A gépek biztonságának szavatolása érdekében a két ország katonai tisztségviselői arról állapodtak meg, hogy az Ospreyk nem repülhetnek 150 méternél alacsonyabban, továbbá nem szállhatnak el nukleáris létesítmények, iskolák, kórházak, műemlékek és sűrűn lakott területek felett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.