Gagyi propagandafilm miatt ölték meg az amerikai nagykövetet
Egy zsidó ingatlanfejlesztő leforgatta, egy keresztény tiszteletes elterjesztette, a radikális muszlimok pedig bedühödtek, romboltak és öltek miatta. A Muszlimok ártatlansága című amatőr propagandafilm Mohamed próféta gazemberként való ábrázolásával akarja rádöbbenteni a világot az iszlám hibáira.
Egy ötvenhat - más források szerint ötvennégy - éves, ingatlanfejlesztéssel foglalkozó kaliforniai műkedvelő amatőr filmje miatt törtek ki az amerikai diplomaták életébe kerülő egyiptomi és líbiai zavargások. A magát amerikai zsidóként aposztrofáló Sam Bacile ötmillió dollárt szedett össze több mint száz zsidó adományozótól, hogy elkészíthesse a Muszlimok ártatlansága című alkotást, mely az iszlám vallás erőszakosságát kívánta leleplezni.
A propagandafilmek túljátszott stílusát magán viselő két órás filmben láthatók jelenetek többek közt fosztogató muszlimokról, és Mohamed próféta életéről. Az iszlám alapítóját mindenféle alávaló emberi tulajdonságokkal ruházta fel az író-rendező, aki az amerikai lapok szerint ráknak nevezte az iszlám vallást. Mohamed a filmben látható szex közben és szamárral társalogva is.
Az ötmillió dollárhoz képest meglehetősen amatőr film nyilvánosságához a Korán égetéseiről elhíresült Terry Jones tiszteletes is kellett. Az iszlámellenes fundamentalista keresztény lelkipásztor kezdte el népszerűsíteni a filmet, ami szerinte „egy amerikai produkció, ami nem a muszlimokat támadja, hanem bemutatja az iszlám ideológiájának destruktívitását”.
A film youtube-ra felkerült ajánlója eljutott a muszlim közösségekhez is és Egyiptomban bemutatták az állami televízióban. Ez generálta a dühöt, ami a kairói követség szeptember 11-i ostromához vezetett. A film miatt dühös szélsőségesek a líbiai Bengáziban is megtámadták az amerikai követséget. Itt azonban már fegyverekkel lőtték az épületet, a támadásban négy diplomata, köztük a misszióvezető, Cristopher Stevens is életét vesztette.
Jones tiszteletes szerint ezek a támadások csak bizonyították a muszlimok intoleránsságát. Terry Jones a Korán elégetésével 201-ben és 2011-ben váltott már ki hasonló reakciókat, de nem ő volt az egyetlen, nyilvánosságot kapó Korán-gyalázó. A nyilvánosságra került esetek következtében rendszerint Irakban, Afganisztánban szolgáló katonákat támadtak meg bosszúból. Ez nem csak a muszlimok, de az amerikai katonai és politikai vezetők haragját is kiváltotta. David Petraeus, az afganisztáni erők akkori parancsnokaként figyelmeztetett rá, hogy az ilyen provokatív akciók milyen következményekkel járhatnak.
Bacile a támadások után ismeretlen helyre bujdosott. Az AP hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a filmje nem vallási, hanem politikai alkotás. A filmrendező-ingatlanos reméli, hogy a filmjével, amivel felhívja a figyelmet az iszlám visszásságaira, segíteni tud szülőföldjén.
A videó bemutatását követő támadások után az Egyiptomban jelentős befolyást szerző Iszlám Testvériség nevű iszlamista szervezet szóvivője felszólította az amerikai hatóságokat, hogy büntessék meg a film mögött álló „őrülteket”, és kérjenek bocsánatot a történtekért. A szóvivő hangsúlyozta azt is, hogy a demonstrációknak békésnek és a magántulajdont tisztelőnek kellene maradniuk. A New York Times által idézett szavai szerint „minden békétlen megmozdulást ki fognak használni az iszlámgyűlölők, hogy befeketítsék az Egyiptomról és a muszlimokról alkotott képet.