2012. szeptember. 11. 08:48 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 11. 08:46 Világ

Kínai hajók jelentek meg a kelet-kínai-tengeri szigeteknél

Kína két őrhajót küldött abba a térségbe, ahol a japán kormány kedden hivatalosan is megvásárolta "egy magántulajdonostól" a vitatott hovatartozású, de japán ellenőrzés alatt álló kelet-kínai-tengeri Szenkaku-szigetek nagyobb részét.

A kínai tengeri felügyelet kész cselekvési tervvel rendelkezik arra az esetre, ha az ország szuverenitásának védelmére kényszerül, s a helyzet fejleményeinek függvényében fog intézkedni - áll a Hszinhua hírügynökség rövid jelentésében, amely szerint a két őrhajó már elérte a szigeteket. 

A japán kormány hétfőn hozott döntést arról, hogy "állami ellenőrzés alá vonja" a Szenkaku, kínaiul Tiaojü (Diaoyu)-szigeteket, ami ellen Peking a legmagasabb szinten tiltakozott. Kedden megtörtént a hivatalos adásvétel a Kurihara család és a kormány között; a szerződésben megállapított vételár 2,05 milliárd jen (5,8 milliárd forint). 

A japán kormány szóvivője azt közölte, hogy ezzel az állam tulajdonába került a lakatlan szigetek közül három. Egy már korábban is állami tulajdonban volt, egy pedig a család egyik tagjának nevén maradt. A szóvivő azt is mondta, hogy a kormány reméli, a vásárlás nem fogja hátrányosan befolyásolni a Japán és Kína közötti kapcsolatok egészét. 

Kedd reggeli jelentések szerint Peking japán nagykövetségénél már alig kéttucatnyi tüntető adott hangot tiltakozásának a szigetországbeli történések miatt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.