2012. augusztus. 28. 19:41 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 28. 19:40 Világ

Álzarándok ölt meg egy vallási vezetőt Dagesztánban

Öngyilkos merénylő végzett kedden Dagesztán egy muzulmán vallási vezetőjével - közölte a kaukázusi orosz köztársaság belügyminisztériuma. Jelentések szerint Szaid Acajevet saját házában ölték meg Csirkej településen, ahol másik öt ember is meghalt. A tettes egy nő volt, aki zarándokként lépett be a szúfi vezető házába.

A merénylettel szinte egy időben véres lövöldözés volt Dagesztán határvidékén. A Belidzsi település közelében lévő határőrizeti poszton hét belügyi katona meghalt, amikor egyik társuk tüzet nyitott rájuk. Feltételezések szerint a lövöldöző határőr, akit később lelőttek, az iszlám szunnita, és ezen belül is a vahabita irányzat követője lehetett.

Az Oroszországi Föderációhoz tartozó Dagesztánban legutóbb augusztus 18-án hajtottak végre támadást muzulmán hívők ellen. Haszavjurt város síita mecsetében két fegyveres lőtt rá az imádkozókra. Nyolcan megsebesültek.

A lövöldözés a muzulmán világ egyik legfontosabb eseménye, a ramadán végét jelentő ünnep előestéjén történt.  

Június 29-én ugyancsak Dagesztánban két ismeretlen fegyveres támadt rá Karamahi falu mecsetére. Megölték az imámot, és egy hívő is meghalt. A mecsetet felgyújtották.  

Szaid Acajev 1937-ben született, tekintélyes szúfi tudós volt. A szúfizmushoz tartozó irányzatokat az iszlám misztikus irányzataiként tartják számon.

A Russia Today televízió beszámolója szerint a neves dagesztáni muzulmán szellemi vezető kilencévesen veszítette el édesapját, ezért iskolai tanulmányait félbehagyva pásztorként dolgozott, hogy eltartsa családját. Szolgált a szovjet hadseregben, majd tűzoltó lett, mielőtt az iszlámmal kezdett volna foglalkozni.

Utolsó éveiben írt könyveit angolra és oroszra is lefordították. Költőként ugyancsak ismertté vált.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.