2012. augusztus. 21. 05:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 21. 10:51 Világ

Robbanás volt Délkelet-Törökországban

Autóba rejtett pokolgép robbant hétfőn este a zömmel kurdok lakta Délkelet-Törökország Gaziantep belvárosában, legalább nyolc ember meghalt és közel hatvan megsebesült - közölték biztonsági források.

A merényletet egy rendőrőrs közelében hajtották végre. Erdal Ata kormányzó szerint - akit a Dogan hírügynökség idézett - a pokolgépet távirányítással hozták működésbe. A robbanás nyomán több gépkocsi is kigyulladt, köztük a városi közlekedési hálózat egyik busza, amelyben három utas vesztette életét. A televíziós beszámolók égő járműveket mutattak, ahogy a tűzoltók próbálják eloltani a lángokat, a mentők pedig felveszik a sebesülteket, s a helybéliek aggódva figyelik az eseményeket.

A merénylet utáni órákban még senki nem jelentkezett a merénylet elkövetőjeként, a hatóságok ugyanakkor a terrorszervezetnek nyilvánított Kurdisztáni Munkáspártot (PKK) tették felelőssé a terrorcselekményért. Ez utóbbi szervezet azonban nem sokkal később a hozzá közel álló Firat News weboldalon cáfolta, hogy köze lenne a véres akcióhoz.

Törökország érintett délkeleti részén a lakosság túlnyomó többsége kurd nemzetiségű, s a térségben általában a független Kurdisztánért küzdő lázadók, a PKK fegyveresei követnek el merényleteket a török hatóságok ellen. Gaziantepet eddig viszonylag megkímélték a PKK 1984 óta tartó erőszakcselekményei.

A robbantás tovább növelheti a feszültséget Törökország és a polgárháború sújtotta Szíria vezetése között, amelyet Ankara a PKK támogatásával vádol.

Törökország épp ebben a határ menti nagyvárosban nyitott meg egy olyan létesítményt, ahol fogadják a szíriai konfliktus elől menekülőknek felajánlott nemzetközi segélyszállítmányokat. Eddig mintegy 70 ezer ember menekült érkezett Törökországba a szomszédos arab országból.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.