2012. augusztus. 05. 18:10 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 05. 17:36 Világ

Kína összekapott az USA-val egy szigetcsoport miatt

A kínai külügyminiszter-helyettes a hét végén hivatalában személyesen is kifejezte országa "határozott tiltakozását" az Egyesült Államok pekingi missziója helyettes vezetőjének, amiért Washington bírálta Kínát a dél-kínai-tengeri katonai helyőrség létrehozása miatt.

Az amerikai külügyminisztérium pénteken úgy vélte, Kína növelte a feszültséget a térségben, amikor a vitatott hovatartozású, de Kína által felügyelt Paracel-szigetek Szansa (Sansha) városában katonai helyőrség létesítéséről döntött, s emiatt kifejezte az Egyesült Államok aggodalmát.

Peking visszautasította az amerikai állásfoglalást, és elégedetlenségének adott hangot, amikor Csang Kun-seng (Zhang Kunsheng) a külügyminisztériumba kérette Robert Wangot, az amerikai nagykövetség második emberét. Csang szerint az amerikai diplomácia "figyelmen kívül hagyta a tényeket, összekeverte a helyest a helytelennel, rendkívül rossz üzenetet küldött, s ezzel nem segíti az érintett feleket abban, hogy "fenntartsák a békét és a stabilitást a Dél-kínai-tengeren és az ázsiai és csendes-óceáni térségben". Egyúttal sürgette Kína szuverenitásának és területi integritásának őszinte tiszteletben tartását.

A hét végén több hivatalos kommentár, nyilatkozat és közlemény is megjelent a kérdésben Kínában. Csin Kang (Qin Gang) külügyi szóvivő például Kína megfellebbezhetetlen szuverenitását hangoztatta a Nansa(Nansha)-szigetek (Paracel-szigetek) és a hozzájuk tartozó vizek felett és megerősítette, Kínának jogában állt azok közigazgatását magasabb szintre emelni.

Peking nehezményezte, hogy az Egyesült Államok nem vesz tudomást arról, hogy más országok olaj és gázkitermelésbe kezdtek a vitatott területeken, olyan törvényt fogadtak el, amelyben egyoldalúan a magukénak mondják ki a szigeteket, vagy kínai halászokat fenyegettek hadihajókkal. Csin szerint a washingtoni megnyilatkozás ellentétes azzal az ígérettel, hogy az Egyesült Államok nem foglal állást a kétoldalú területi vitákban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.