A szomáliai kormány kész amnesztiában részesíteni a tengeri kalózokat, ha felhagynak eddigi tevékenységükkel, szabadon engedik a fogságukban lévő embereket, és az eltulajdonított hajókat visszaadják tulajdonosaiknak - jelentette be Sejk Seríf Ahmed elnök, akit a The Times idézett pénteken.
A brit napilap szerint az ideiglenes államfő - akinek a jövő hónapban jár le a mandátuma - kijelentette: a büntetés elengedése mintegy kétezer kalózt érintene. "Aki felhagy az ilyen cselekményekkel, az megbocsátásban részesül majd" - szögezte le az államfő.
Abdiveli Mohamed Ali miniszterelnök ugyanakkor nem a büntetés teljes elengedését helyezte kilátásba. Úgy fogalmazott: a kalózok nem ússzák meg ugyan a gyilkos cselekményeket, de a kormány kész valamilyen "kompromisszumos megoldásra". A kormányfő a brit lapnak megállapította: a békét soha nem lehet erőszakkal kivívni.
Az ENSZ becslései szerint a szomáliai kalózok jelenleg 245 embert tartanak fogságban. Az Európai Unió szerint legalább hét elrabolt hajó van a birtokukban. Duncan Potts tengernagy, a tengeri rablók ellen indított európai haditengerészeti akció parancsnoka június 19-én Brüsszelben kifejtette: a kalóztevékenység csökkent az Indiai-óceánon, de a nemzetközi közösség ébersége nem lankadhat, mert a folyamat visszafordulhat.
Az Atalanta fedőnevű hadművelet 2008 végén kezdődött, és 4-7 hadihajóval azóta is folyik, párhuzamosan a NATO hasonló missziójával.
A tengernagy elmondta: a tengeri rablók tevékenysége főleg Szomália térségében erősödött meg az elmúlt években, de tavalyra már vesztett intenzitásából. Az Atalanta adatai szerint 2011 első fél évében 28 támadás volt, a második fél évben 3, az idén pedig eddig 5. Az elfogott és ítéletre váró, vagy már bebörtönzött kalózok száma az említett forrás szerint 1009-re nőtt.