2012. augusztus. 03. 07:57 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 03. 07:57 Világ

Augusztusban elhagyhatják Szíriát az ENSZ-megfigyelők

Az ENSZ szíriai megfigyelő missziója mandátumának augusztus 19-i lejárta után valószínűleg elhagyja az országot - mondta csütörtökön Gérard Araud francia ENSZ-nagykövet.

Mint közölte, nem hiszi, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) tagjai egyezségre jutnának a megfigyelők mandátumának meghosszabbításáról.

"Ha nem változik a helyzet Szíriában, akkor nem látok olyan forgatókönyvet, amely lehetővé tenné a misszió fenntartását" - mondta egy sajtóértekezleten, amikor arról kérdezték, Kofi Annan szíriai különmegbízott lemondása után mi lesz a sorsa a megfigyelőknek. Mint hozzátette, a harcok egyre intenzívebbé válásával immár az ENSZ-erők biztonsága is kérdéses. "Márpedig miért tartsunk Szíriában olyan megfigyelőket, akik idejük 95 százalékában szállodájukban tartózkodnak" - tette fel a kérdést. 

Az ENSZ-megfigyelők áprilisban érkeztek Szíriába, hogy ellenőrizzék a Kofi Annan által kidolgozott fegyverszünet betartását. A harcok azonban nem szűntek meg, így június közepén felfüggesztették tevékenységüket a harcok sújtotta övezetekben, s azóta szíriai létszámukat is felére, 300-ról 150-re csökkentették. S bár a BT néhány hete augusztus 19-ig meghosszabbította a misszió mandátumát, a testület már akkor figyelmeztetett: a megfigyelők el fogják hagyni Szíriát, ha a biztonsági és politikai feltételek nem javulnak lényegesen. A BT augusztus 16-án hoz majd újabb határozatot a misszió jövőjéről. 

Ugyanakkor az ENSZ főtitkára szerint a világszervezetnek valamilyen módon ott kell maradnia Szíriában. Ban Ki Mun álláspontját a békefenntartó műveletek főnöke, Hervé Ladsous ENSZ-főtitkárhelyettes tolmácsolta. Mint mondta, készek megvizsgálni minden lehetőséget, s majd augusztus 16-án meglátják, mi az, ami hasznos, illetve lehetséges.

Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.