2012. július. 10. 14:23 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. július. 10. 14:32 Világ

Economist-blog: Romániában még Magyarországnál is rosszabb a helyzet

Romániában még rosszabb a helyzet, mint Magyarországon - írja a The Ecomonist Közép- és Kelet-Európával foglalkozó blogja, amely legutóbbi bejegyzésében a Románia elleni lehetséges uniós lépéseket elemzi.

Erőteljes figyelmeztetést küldött Romániának az Európai Bizottság a Victor Ponta vezette balliberális kormány intézkedéseire válaszként, mondván, hogy az elmúlt hetek eseményei veszélybe sodorták az EU-csatlakozás óta elért eredményeket, a demokratikus fékeket és ellensúlyokat, valamint az igazságszolgáltatás függetlenségét az országban.

A romániai jogállam védelmében felszólalt Németország is, egyes német képviselők pedig már annak a lehetőségét is felvetették, hogy Románia uniós szavazati jogának felfüggesztését alkalmazza az EU szankcióként - írja az Eastern Approaches, a The Economist Közép- és Kelet-Európával foglalkozó blogja.

Ez a végletes lépés nagyon ritkán került sor: a kilencvenes évek végén a Jörg Haider-féle szélsőjobboldali osztrák Szabadságpárt esetén vezettek be diplomáciai szankciókat Ausztria ellen (bár a szavazati jogát nem függesztették fel), tavaly pedig az Európai Parlament éppen Magyarországgal kapcsolatban vetette fel ennek lehetőségét, miután az alkotmányos változtatások következményeként a bíróságok, a jegybank és a média is pártbefolyás alá kerültek - írja a blog.

"Romániában azonban sokkal rosszabb a helyzet" - írja az Eastern Approaches, ami egy brüsszeli EU-s forrásra hivatkozva azt mondja, Romániában nem megváltoztatják az alkotmányt, hanem egyszerűen megszegik.

A blog szerint a Romániával szembeni másik szankció a Magyarország ellen is alkalmazott kohéziós alapok felfüggesztése lehet, bár július elseje óta technikai okok (páldául hibás közbeszerzési eljárások) miatt már felfüggesztették a kifizetéseket, de ezt akár állandóvá is tehetik, hozzákapcsolva a politikai helyzethez.

A legvalószínűbb azonban az, hogy Románia schengeni csatlakozása fogja bánni a belpolitikai helyzet alakulását, míg ugyanis korábban csak Hollandia, illetve Dánia ellenezte a schengeni határok kibővítését, most valószínűleg Németország is csatlakozik majd hozzájuk.

fzs

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.