Világ MTI 2012. április. 19. 19:48

Az amerikai nővérrendek körmére néz a Vatikán

A vatikáni Hittani Kongregáció felügyelőt nevezett ki az Egyesült Államokban szolgáló nővérrendeket tömörítő szervezet ellenőrzésére, miután a szervezet több kérdésekben eltávolodott az egyház tanításától.

"Súlyos doktrinális és pasztorációs helyzet" miatt fejezte ki aggodalmát William Levada bíboros, a Hittani Kongregáció prefektusa az egyesült államokbeli Leadership Conference of Women Religious nevű szervezet tevékenységével kapcsolatban - tudta meg az olasz sajtó.

A vatikáni kongregáció vezetője szerint a szervezet megreformálására van szükség, szabályzatának, programjának, az általa követett liturgiának a felülvizsgálásával, melyek eltávolodtak az egyház tanításától. A szexualitásra, abortuszra, eutanáziára vonatkozó kérdésekben a nővérek nyíltan az egyházzal ellentétes nézeteket vallanak.

A felülvizsgálatra Peter Sartaint, Seattle érsekét nevezték ki.

MTI

Az 1956-ban alapított, Marylandből irányított szervezetnek 1500 tagja van, ez az Egyesült Államokban szolgáló rendek 57 ezer nővérének nyolcvan százalékát jelenti. A szervezet működésével kapcsolatban a Hittani Kongregáció már 2001-ben fenntartásait fejezte ki. 2007-ben feszültséget teremtettek Laurie Brink dominikánus rendi nővér kijelentései a Rómától való függetlenségéről.

Az olasz sajtó szerint a háttérben áll az is, hogy a szervezet támogatja Barack Obama elnök egészségügyi politikáját, egyebek mellett az abortusz állami egészségügyi biztosítását.

Áprilisban a Vatikán már azokat az osztrák papokat is engedelmességre szólította fel, akik a cölibátust és a nők pappá szentelését szorgalmazva elszakadással fenyegették Rómát.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.