2012. április. 11. 20:55 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 11. 20:43 Világ

Obama: a Buffett-szabályt átnevezhetnék Reagan-szabálynak is

Reagan-szabálynak is nevezhetnék a leggazdagabb amerikaiak fokozottabb megadóztatását szorgalmazó Buffett-szabály, mert a konzervatív republikánus elnök támogatta a méltányos tehermegosztás elvét - jelentette ki szerdán Barack Obama amerikai elnök, aki szerdán Washingtonban milliomosokkal és a titkáraikkal találkozott.

A leggazdagabbak adókedvezményeinek eltörlésére vonatkozó program Warren Buffett multimilliárdos befektetőről kapta a nevét, aki azt hangoztatja: nem igazságos, hogy ő kisebb adókulcs szerint adózik, mint a titkára. (Ez azért lehetséges, mert a befektetések utáni adó Amerikában alacsonyabb, mint a béreké.) 

"Ideje, hogy a kongresszus kiálljon a középosztályért és hogy méltányosabbá tegye az adórendszert azáltal, hogy elfogadja a Buffett-szabályt" - hangsúlyozta az elnök azzal kapcsolatban, hogy a szenátus a tervek szerint a jövő héten szavaz arról a törvénytervezetről, amely előírná, hogy a milliomosok ne fizessenek alacsonyabb adót, mint a középosztálybeli amerikaiak. 

"Néhány évvel ezelőtt az egyik elődöm az országot járva ugyanennek a koncepciónak az érvényesítését szorgalmazta" - jelentette ki Obama, majd az egykori elnököt idézve kiemelte. "őrültség", hogy az adórendszerben található kiskapuknak köszönhetően a multimilliomosok semmit sem adóznak, miközben a buszsofőr a fizetésének a 10 százalékát befizeti az államkasszába. "Ez a vadul szemforgató szocialista, adóemelő és osztályharcos Ronald Reagan volt" - hangsúlyozta az elnök, a republikánusoknak arra az emblematikus alakjára célozva, akire az ellenzéki elnökjelölt-aspiránsok az előválasztási kampány során a leggyakrabban hivatkoztak. 

Obama azzal tréfálkozott, hogy amennyiben ez megkönnyíti a honatyák döntését, a Buffett-szabályt Reagan-szabálynak nevezhetik át. Hozzátette, hogy Reagant az ügyben képviselt álláspontja miatt diszkvalifikálnák a mai republikánus előválasztási küzdelemből. 

Az elnök szerint a Buffett-szabály nemcsak a vagyon újraelosztás és a méltányosság, hanem a  gazdasági növekedés és a befektetési képesség kérdése is. A Fehér Ház adatai szerint egyébként a Buffett-szabály elfogadása 10 év leforgása 47 milliárd dollárral gyarapítaná az állami bevételeket, ami az ugyanerre az időszakra tervezett 7000 milliárd dollárnyi kiadás 0,6 százalékát fedezné.

Hirdetés