2012. április. 07. 16:32 MTI Utolsó frissítés: 2012. április. 07. 16:34 Világ

Mali: a puccsisták átadják a hatalmat

A mali puccsisták vezetője szombaton bejelentette, hogy a katonai junta néhány napon belül átadja a hatalmat egy átmeneti nemzeti egységkormánynak.

Amadou Haya Sanogo százados, a március 22-i államcsíny vezetője a puccsisták főhadiszállásán, egy Bamako melletti laktanyában közölte: a junta úgy döntött, hogy gyorsan átadja a hatalmat, s néhány napon belül az országnak lesz miniszterelnöke és kormánya is.

A mali puccsisták, engedve az erőteljes külföldi nyomásnak, péntek éjjel állapodtak meg a nyugat-afrikai államok gazdasági közösségével (ECOWAS) abban, hogy helyreállítják az alkotmányos rendet. Átadják a hatalmat a parlament elnökének, aki a választásokig ellátja az államfő feladatait. A parlamenti elnök, Dioncounda Traoré a puccs éjszakáján külföldre menekült, de állítólag már a nap folyamán visszatér Maliba, ahol 40 napon belül megrendezik a választásokat. Az ECOWAS állítólag amnesztiát ígért a puccsistáknak, és megszünteti az ország ellen a minap bevezetett szankciókat.

Az alkotmányos rend helyreállítását azért is tartja fontosnak a nemzetközi közösség, mert az államcsíny óta eltelt két hétben Mali északi részét szinte teljesen az ellenőrzésük alá vonták a nomád tuareg lázadók, s pénteken kikiáltották az országrész függetlenségét. A területre hírek szerint folyamatosan érkeznek iszlamista fegyveresek, s félő, hogy a vidék terroristák fészkévé válik.

Párizs üdvözölte szombaton a mali puccsisták és a nyugat-afrikai államok megállapodását. Alain Juppé francia külügyminiszter közleményében arra szólította az érintetteket, hogy késlekedés nélkül hajtsák végre az abban foglaltakat, beleértve az elnökválasztás megtartását a legmegfelelőbb időpontban. Juppé közölte, hogy mihelyt helyreáll Maliban az alkotmányos rend, Párizs folytatni fogja a kétoldalú együttműködés az ottani polgári hatalommal.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.