Fellázadtak a katonák: puccs és kijárási tilalom Bamakóban
Bejelentették csütörtökön Maliban a lázadó katonák, hogy feloszlatták az állami intézményeket, felfüggesztették az alkotmányt, és véget vetettek "ennek a hozzá nem értő rezsimnek".
Kijárási tilalmat rendeltek el Maliban a zendülő katonák, akik szerda éjjel elfoglalták az elnöki palotát, az állami tv-t, a rádiót, és átvették a hatalmat. Az intézkedést Amadou Sanogo százados jelentette be az észak-afrikai ország fővárosában, Bamakóban. A tiszt a vezetője a Nemzeti bizottság a demokrácia és az állam helyreállításáért (CNRDRE) nevű juntának.
A zendülők szóvivője, Amadou Konaré főhadnagy a rádióban és tv-ben beolvasott rövid közleményben kijelentette: azért léptek föl, mert az Amadou Toumani Touré vezette rezsim alkalmatlan arra, hogy kezelje a Mali északi részén kialakult válságot.
A katonák szerda este elfoglalták az elnöki palotát Bamakóban. Az AFP francia hírügynökségnek név nélkül nyilatkozó egyik zendülő közlése szerint több tárcavezetőt letartóztattak, köztük Soumeylou Boubčye Maďga külügyminisztert és Kafougouna Konét, a helyi adminisztrációkat felügyelő minisztert.
Maliban szerdán lázadtak fel a hadvezetéssel elégedetlen katonák,és elfoglalták a fővárosban a rádió és televízió központját. A zendülés az északi Gao városára is átterjedt, ahol több kormányzati vezetőt fogtak el a lázadó egységek.
Bamako utcáin levegőbe lövöldöző katonák járkáltak szerdán szemtanúk beszámolói szerint. Az állami rádió és televízió beszüntette az adást, miután a katonák elfoglalták. A fiatal katonák azt állítják, hogy nem akarják elkergetni Amadou Toumani Touré köztársasági elnököt, de "azt akarják, hogy tegye rendbe a dolgokat". Előzőleg kővel dobálták meg a lecsendesítésükkel próbálkozó védelmi minisztert, és elkergették a laktanyájukból.
Mali északi felében január közepe óta harcok folynak a felkelt tuareg törzzsel. A katonák arra panaszkodnak, hogy rosszul irányítják őket, nincs elég lőszerük és élelmük. A kormánynak jobban kellene gondoskodnia az elesettek családjáról is - mondják. A szubszaharai országot a belső ellentétek mellett éhínség is fenyegeti a súlyos szárazság miatt.