Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának (EJT) elnöke reméli, Damaszkusz "pozitív választ" ad arra a követelésre, hogy a nemzetközi közösség segíthessen az erőszak áldozatainak.
Laura Dupuy Lasserre erről hétfőn, a 47 tagú EJT négyhetes genfi ülésszakának nyitó napján beszélt. Hozzátette: "válságos" a szíriai humanitárius helyzet, az országban már több mint 7600 embert öltek meg a rezsim elleni tömeges tüntetések véres elnyomásának tavaly márciusi kezdete óta. Támogatta azt a javaslatot, hogy rendezzenek "sürgős vitát" a helyzet súlyosbodásáról.
Ezt a vitát Katar indítványozta, azzal, hogy kedden rendezzék meg. A javaslatot támogatta az Arab Liga legtöbb országa, továbbá az Európai Unió és az Egyesült Államok is. Az uruguayi Dupuy Lasserre reményét fejezte ki, hogy a vita "erős és egységes üzenetet" küld a nemzetközi közösségnek, elítélve az erőszakot és az ellenzékkel, valamint a civil lakossággal szembeni erőszakos megtorlást. A tanács még nem hozott döntést a katari javaslat ügyében.
Irán, amely nem tagja az EJT-nek, de megfigyelőként jelen van, "formai tiltakozást" nyújtott be a katari javaslat ellen. Oroszország is ellenezte a javaslatot, mondván, hogy a szíriai helyzet nem változott, amióta az ENSZ BT december elején - már harmadik alkalommal - rendkívüli ülésen foglalkozott vele. Jelezte, hogy nem fogja támogatni a sürgősségi vitát, ha annak célja egy, a szíriai vezetést elítélő határozat elfogadása.
Nászir Abdul-Aziz al-Nászer, az ENSZ Közgyűlésének elnöke a megszállt palesztin területeken tapasztalható humanitárius helyzetről beszélt az EJT ülésszakának kezdetén. Kijelentette, hogy e területek olyan "idegen megszállás alatt állnak, amely összeegyeztethetetlen a demokráciával és az emberi jogokkal".
A közel-keleti térségen végigsöprő "arab ébredés" nem fordíthatja el a figyelmet a nemzetközi béke és biztonság ezen akadályáról - mondta. Éppen ellenkezőleg - folytatta -, fel kell gyorsítani azokat az erőfeszítéseket, amelyek biztosítják a palesztin nép szabad önrendelkezési jogát független állama létrehozása révén, illetve a megszállt Golán-fennsíkon élő szíriai nép szabadságát és méltóságát. A magas rangú ENSZ-illetékes szerint világméretű egyetértés van a tekintetben, hogy sürgősen véget kell vetni "az izraeli kolonizációnak".