Tovább maradna hatalmon a görög kormány
Az áprilisra tervezett parlamenti választások elhalasztását fontolgatják a görög kormányban - közölte egy lapinterjúban Jeórjiosz Papakonsztantinu korábbi pénzügy-, jelenlegi környezetvédelmi miniszter. "Jó lenne, ha Lukasz Papademosz kormánya több időt kapna. Az embereknek érezniük kell, hogy valami változik" - mondta a tárcavezető a Die Zeit című német hetilapnak adott interjúban, amelyből előzetesen részleteket közölt az osztrák hírügynökség.
A szocialista PASZOK párthoz tartozó miniszter mindamellett hangsúlyozta: a választások elhalasztásához nélkülözhetetlen a kormánykoalíció részét képező konzervatív Új Demokrácia hozzájárulása.
Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter már szóba hozta az áprilisi választások elhalasztásának lehetőségét, arra hivatkozva, hogy ezzel ne veszélyeztessék a reformok megvalósítását. Schäublét emiatt hevesen bírálták Görögországban.
Múlt héten közzétett felmérések szerint az áprilisi voksoláson a PASZOK-ra a választók mindössze 8 százaléka szavazna, a párt két éve még 44 százalékkal nyerte a választásokat. Örök riválisa, az Új Demokrácia 31 százalékot kapna. A Demokratikus Baloldal 18, a kommunisták 12,5, a Baloldali Koalíció 12 százalékra számíthat. A nacionalista LAOSZ-nak öt, a Zöldeknek 3,5, a jobboldali radikálisoknak három százaléknyi szavazat jutna.
Papakonsztantinu üdvözölte, hogy sikerült egyetértésre jutni a Görögországnak szánt újabb mentőcsomag ügyében. "A döntés egy új kezdetet tesz lehetővé. Biztosítja finanszírozásunkat, és azt jelzi a lakosság felé, hogy valamikor ismét megindulunk felfelé".
Egyúttal szembeszállt azzal a - különösen Németországból hallható - bírálattal, amely szerint Görögország nem valósít meg reformokat. Bár elkövettek hibákat, az ország nagy előrehaladást ért el a versenyképesség javítása vagy az állam konszolidálása terén - mondta. "Azt szeretném, ha a görög nép erőfeszítései nagyobb elismerésre találnának. Egyes megfigyelők nem értik, milyen nehéz egy országot teljesen megreformálni. És mi éppen ezt tesszük. Mindent megújítunk: az adó- és nyugdíjrendszert, a munkaerőpiacot".
Az euróövezetből való kilépés a miniszter szerint drámai következményekkel járna. A bankok előtt sorok kígyóznának, nem lenne pénz olyan importcikkekre, mint az olaj vagy a gyógyszerek, az országban káosz alakulna ki - véli Papakonsztantinu a Die Zeitben megjelenő interjúban.
Egy másik kormánytag, Mihaélisz Hriszohoidisz fejlesztésügyi miniszter a múlt héten Frankfurtban újságírók előtt szintén arról beszélt, hogy a görög szocialisták azt szeretnék, ha a Papademosz-kormány - amelynek fő feladata a balkáni ország kivezetése a gazdasági-pénzügyi válságból - 2013-ig hivatalban maradna.