2012. január. 27. 05:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 27. 05:30 Világ

Ha Varsó nem szólhat bele, nem írja alá az uniós pénzügyi paktumot

Lengyelország nem írja alá a költségvetési fegyelem szigorításával kapcsolatos új uniós szerződést, ha nem kap beleszólási jogot a döntési folyamatokba - jelentette ki a lengyel miniszterelnök csütörtökön a kormány ülése után.

Donald Tusk úgy fogalmazott, hogy Lengyelországnak szerepet kell kapnia "a pénzügyi paktum működésével kapcsolatos döntési folyamatban..., s ha azt tapasztaljuk, hogy a jóváhagyott megoldások nem biztosítanak nekünk valódi szerepet, nem írjuk alá ezt a paktumot". 

Az EU-ország január 30-i csúcstalálkozóján az egyik vitatéma az eurózónához tartozó országok csúcstalálkozóin való részvétel kérdése. Varsó szerint az eurózónához majdan csatlakozó minden országnak, csakúgy mint a készülő paktumot aláíró összes országnak részt kell vennie a monetáris unió csúcstalálkozóin, ha azokon őket (is) érintő döntéseket fogadnak el. Ezt azonban Franciaország határozottan ellenzi, s már hosszú ideje szorgalmazza az euróövezet "gazdasági kormányának" létrehozását. Tervezik azt is, hogy ezentúl évente legalább kétszer tartsanak csúcstalálkozót az eurózóna tagjai. 

Tusk jelezte, ha az eurózóna tagállamainak csúcstalálkozóira "csak ritka, rendkívüli esetekben kerülne sor, és kizárólag az övezet nagyon specifikus problémáiról tárgyalnának, akkor megfontolhatjuk, hogy ezt elfogadjuk, de ha ezek a találkozók képezik a költségvetési paktum működésének alapját, abban az esetben elutasítjuk".  

A lengyel kormányfő hangsúlyozta: "a szerződés nem vezethet oda, hogy az Európai Unió tartósan két klubra szakad", az euróövezetire és az azon kívül maradókra. Kijelentette, hogy Lengyelországnak is részt kell vennie a költségvetési fegyelem szigorításával kapcsolatos szerződés döntési folyamatában, és erről az álláspontról "minden érdekeltet" értesített, kezdve Angela Merkel német kancellártól José Manuel Barroso európai bizottsági elnökig. Tusk szerint a lengyel álláspontnak van támogatottsága, így a német kancellár és az olasz kormányfő részéről, illetve az uniós intézmények vezetői körében is.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.