2012. január. 26. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 26. 17:41 Világ

Továbbra sem lehet schengeni tag Románia és Bulgária

Koppenhágai diplomáciai források szerint újabb csalódás várhat a gyors schengeni csatlakozásban reménykedő Romániának és Bulgáriának: kedvezőtlen lesz ugyanis ebből a szempontból az Európai Bizottság legújabb jelentése, amelyet február elején hoznak nyilvánosságra.

Az Európán belüli szabad közlekedést lehetővé tevő schengeni övezethez a két ország már tavaly csatlakozni akart, de belépésüket továbbra is akadályozza Hollandia ellenkezése. Hága gyakorlati előrelépést akar Bukaresttől és Szófiától a korrupció elleni küzdelemben, továbbá azt, hogy mindkét ország bizonyítsa: képes külső határainak hatékony ellenőrzésére. A két jelentkező országot csak együtt lehet felvenni a schengeni övezetbe, így ha bármelyiknél problémát tapasztalnak, az a másikat is sújtja.

A két ország belépésének ügye hivatalosan nem volt napirenden az EU-tagok belügyminisztereinek nem hivatalos koppenhágai találkozóján. Az EU-bizottság jelentésében szereplő problémákat azonban kiszivárogtatták a rendezvényen. 

A bolgár vezetőket felháborítja a hollandok álláspontja. "Végezzük a munkánkat, az összes kritériumnak megfelelően védjük a schengeni övezet külső határát... így azután a szabályok tiszteletben tartását és szolidaritást várunk európai partnereinktől és barátainktól" - nyilatkozta szerdán Roszen Plevneliev bolgár elnök.

A bukaresti vezetők pedig azt sugallják, hogy a hágaiak a szélsőjobboldali holland politikus, Geert Wilders túszai: a bevándorlás elleni fellépéséről híres Wilders pártja a kormánykoalíció egyik fontos külső támasza.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.