Szíriai kormány: terroristák robbantották ki a tüntetéseket
Szíria teljes mértékben visszautasít minden olyan tervet, amelynek alapján arab országok csapatait vezényelnék az országba a tíz hónapja dúló erőszak és vérontás leállítására. A szíriai kormány azt állítja, hogy terroristák és bűnbandák állnak a tavaly kezdődött tüntetések hátterében.
A katari emír a CBS amerikai hírtelevízióban vasárnap sugárzott nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy arab csapatok bevetésével kellene leállítani az öldöklést Szíriában.
A szíriai külügyminisztérium kedden kiadott nyilatkozatában visszautasította Hamad bin Kalifa Ál Száni sejk felvetését, mondván, hogy egy ilyen beavatkozás kiszélesítené a válságot, és megsértené Szíria szuverenitását, illetve területi egységét. "Sajnálatos lenne, ha arab vér folyna szíriai területen jól ismert (érdekek) miatt" - mutatott rá a külügyi tárca, hozzátéve, hogy "a szíriai nép visszautasít mindennemű külföldi beavatkozást".
A szíriai kormány azt állítja, hogy nem demokráciát követelő ellenzékiek, hanem fegyveres bűnbandák, terroristák állnak a tavaly március közepén kirobbant tüntetések mögött. Az ENSZ becslése szerint a tüntetések elfojtását célzó erőszak legalább ötezer ember életét követelte, közülük több mint négyszázan haltak meg az utóbbi három hét alatt, azaz akkor, amikor az Arab Liga megfigyelői missziója már Szíriában tevékenykedett.
A damaszkuszi külügyi tárca a kormány nevében ismét felszólította az Arab Ligát, hogy "állítsa le a sajtóban folyó uszítási kampányokat, segítsen megakadályozni a terroristák beszivárgását és a fegyverek bejutását szíriai területre" a biztonság és stabilitás helyreállításának érdekében, ami bevezetőként szolgálna a nemzeti párbeszéd elindításához és a válság politikai rendezéséhez.
Eközben Izrael nyugtalanságának adott hangot a szíriai vegyi és biológiai fegyverkészlet sorsa miatt. Amir Esel tábornok, az izraeli hadsereg tervezési főosztályának vezetője kedden kijelentette: nem az a kérdés, hogy megbukik-e Bassár al-Aszad szíriai elnök rezsimje, hanem az, hogy mikor.
Szíria nagy készletet halmozott fel - elsősorban Kelet-Európából származó - vegyi és biológiai fegyverekből, s Izrael erősen aggódik amiatt, hogy nem tudja, Aszad bukása után ki teszi rá a kezét ezekre a fegyverekre. "Vajon mekkora részét adják át a (libanoni síita) Hezbollahnak és a szíriai frakcióknak" - ez az egyik legfőbb gondja a tábornoknak.
Benni Ganc altábornagy, izraeli vezérkari főnök a múlt héten arra figyelmeztetett, Izraelnek fel kell készülnie arra a lehetőségre, hogy a szíriai rendszer összeomlása után tömegesen kell befogadnia alavita menekülteket a Golán-fennsíkon.