2012. január. 15. 15:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 15. 16:02 Világ

Az Arab Liga nem vezényel katonaságot Szíriába

Az Arab Liga eddig semmilyen felkérést nem kapott arra, hogy csapatokat küldjön Szíriába - mondta a kairói székhelyű Ligához delegált egyik diplomata vasárnap.

A katari emír szombaton vetette fel, hogy az arab országoknak csapatokat kellene Szíriába vezényelniük, hogy véget vessenek a 10 hónapja tartó erőszakhullámnak.
"Jelenleg nincs hivatalos javaslat arab katonaság Szíriába küldésére... egyelőre nincs sem arab, sem nem-arab megállapodás a szíriai katonai beavatkozásról" - nyilatkozta a Liga egyik delegátusa. A Nyugat részéről kevés a hajlandóság a líbiaihoz hasonló katonai szerepvállalásra, bár Franciaország felvetette, hogy alakítsanak ki övezeteket a polgári lakosság védelmére.
Egyelőre korántsem világos, hogy az arab országok hajlandók lennének-e megerősíteni a polgári megfigyelők csoportjait, nem is beszélve katonák állomásoztatásáról, anélkül, hogy tudnák, vajon számíthatnak-e szélesebb nemzetközi támogatásra. Az is tisztázásra szorul, vajon a katari emír békét kikényszerítő vagy egyéb szerepre gondolt.
Az erőszak nem csillapodott azóta sem, hogy tavaly december 26-án megérkeztek Szíriába az Arab Liga megfigyelői, akik azóta is a pánarab szervezet által kidolgozott, s a damaszkuszi vezetés által is elfogadott válságterv megvalósítását ellenőrzik. Szíria vállalta, hogy kivonja a kormánycsapatokat és a nehézfegyvereket a forrongó városokból, szabadon engedi a politikai foglyokat, beengedi az országba az Arab Liga megfigyelőit, emberjogi aktivistákat és külföldi újságírókat, valamint megkezdi a tárgyalásokat az ellenzékkel. A Liga szerint az Aszad-rezsim nem, vagy csak részben teljesítette a béketerv előírásait.
Az ENSZ adatai szerint több mint ötezren vesztették életüket a március óta tartó válságban, a szíriai hatóságok azt közölték, hogy a biztonsági erők kétezer tagját ölték meg a felfegyverzett "terroristák".
Hirdetés
Címkék
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.