2012. január. 10. 18:15 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 10. 18:14 Világ

Továbbra is büntetnék Magyarországot az európai liberálisok

Továbbra is szükségesnek tartja Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője, hogy az EP uniós eljárás indítását javasolja Magyarország ellen. A korábbi belga miniszterelnök kedd esti újévi fogadására készített beszédében tett erről említést, a beszéd szövegét előre nyilvánosságra hozták.

A beszéd elsősorban az Európai Unió előtt álló feladatokkal, ez euróövezet válságával, valamint az unió irányításával (a német-francia dominancia bírálatával) foglalkozott, de Verhofstadt néhány mondat erejéig kitér Magyarországgal kapcsolatos pozíciójára is.

Magyarországgal kapcsolatban úgy fogalmaz: "nem lát más lehetőséget", mint hogy a parlament elindítsa azt az eljárást, amelyre az uniós alapszerződés hetedik cikke ad lehetőséget.

A szóban forgó cikk szerint "az (Európai) Tanács, a tagállamok egyharmada, az Európai Parlament vagy az Európai Bizottság indokolással ellátott javaslata alapján, tagjainak négyötödös többségével és az Európai Parlament egyetértésének elnyerését követően megállapíthatja, hogy fennáll az egyértelmű veszélye annak, hogy egy tagállam súlyosan megsérti a 2. cikkben említett értékeket. Mielőtt ilyen megállapítást tenne, a Tanács meghallgatja a kérdéses tagállamot, és ugyanezen eljárásnak megfelelően ajánlásokat tehet neki".

Verhofstadt a kiadott szövegben kiemelte, hogy ez az EP teljes liberális képviselőcsoportjának álláspontja.

A frakcióvezető szerint "a magyar válság éppen olyan fontos, mint az euró válsága", mert "mindkettő az unió hitelességét érinti a polgárok szemében".

Guy Verhofstadt egyúttal szégyennek nevezte, hogy "Hillary Cinton amerikai külügyminiszter levelére kell várni, mielőtt az Európai Unió cselekszik".

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.