2012. január. 05. 14:08 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 05. 14:09 Világ

Óriási korrupciós botrány Romániában

Negyven román állami vezető ellen vizsgálódnak a nemzetgazdaság aláaknázása gyanújával. A gyanú szerint csaknem százmillió eurós kárt okoztak az államnak azzal, hogy kedvezményesen biztosítottak földgázt egy vállalkozónak.

Negyven közalkalmazott, minisztériumi vezetők és állami vállalatok irányítói ellen vizsgálódik a román ügyészség. A vádhatóság csütörtöki közleménye szerint a gyanúsítottak csaknem százmillió eurós kárt okoztak az államnak azzal, hogy kedvezményesen biztosítottak földgázt egy vállalkozónak.

A gyanúsítottak a Romgaz gáztermelő állami vállalat, a gazdasági minisztérium, valamint az energiaár-szabályozó hatóság vezetői, akik ellen összeesküvés és a román gazdaság aláaknázása gyanújával indítottak bűnvádi eljárást. A közlemény szerint 126 millió dollárral (97 millió euró) károsították meg a Romgaz állami vállalatot és így a konszolidált állami költségvetést.

A vád szerint a gyanúsítottak a román energiarendszer biztonságát is veszélybe sodorták azáltal, hogy kedvezményes szerződési feltételek mellett biztosítottak nagy mennyiségű földgázt Ioan Niculae román üzletember gyárainak, s emiatt a Romgaz nem tudott kialakítani a tervek szerint megfelelő mennyiségű gáztartalékokat.

A földgázhoz a normális árfekvéshez képest jóval alacsonyabb áron jutott hozzá az üzletember, holott vállalata adósságot halmozott fel az állammal szemben a korábban szolgáltatott gáz ki nem fizetése miatt - olvasható az ügyészség közleményében. Az üzletember a román médiának nyilatkozva cáfolta, hogy más vállalatokhoz képest kedvezményesen kapott volna gázt a Romgaztól, és hogy adósságai lettek volna.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.