2012. január. 03. 14:42 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 03. 14:41 Világ

Külön bíróság foglalkozik a maffiózókkal Bulgáriában

Megkezdte munkáját a maffiaellenes bíróság Bulgáriában kedden - közölte a testület elnöke, Georgi Usev az állami rádióban. A szervezett csoportok által elkövetett súlyos bűncselekményekkel foglalkozó bíróság elé 70-80 eset kerülhet a következő napokban, és évente várhatóan 300 ügyet tárgyal majd.

A testületet Bojko Boriszov miniszterelnök hozta létre brüsszeli nyomásra. Eredetileg 2011 májusában kezdte volna meg működését, de a személyi állományban mutatkozó hiányok és a bizonytalan pénzügyi helyzet miatt az időpont kitolódott.

A bíróság felállítására azért volt szükség, mert a maffiatagokat érintő perek akár évekig is elhúzódhattak, az ítéletek pedig túl enyhék voltak, és előfordult, hogy a vádlottakat szabadon engedték.

A szocialista ellenzék kifogásolta a különleges bíróság felállítását, mivel azzal szerinte egy "párhuzamos jogrendszert" hoztak létre. Emberi jogi szakértők aggódnak, hogy a testület a politikai elnyomás eszközévé válhat.

Bulgária 2007-es uniós csatlakozása óta gyakran került a bírálatok kereszttüzébe gyenge hatásfokkal működő igazságszolgáltatása miatt. Az országot Brüsszel különleges megfigyelés alatt tartja, és az Európai Bizottság februárban teszi közzé ezzel kapcsolatos következő jelentését.

 

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.