Világ MTI 2011. november. 22. 13:45

Neonáci gyilkosságsorozat: a német pártok bocsánatot kértek

Bocsánatot kért a neonáci gyilkosságok áldozatainak hozzátartozóitól a német parlament.

A Bundestag keddi rendkívüli ülésén szokatlan módon valamennyi párt támogatásával egyhangú határozatban ítélte el a szélsőjobboldali gyilkosságsorozatot,  és egyidejűleg megkövette a tíz áldozat hozzátartozóit. Angela Merkel kancellárral az élen a képviselők egy perces néma csenddel és főhajtással emlékeztek a türingiai neonáci csoport által az elmúlt években meggyilkolt kilenc külföldi, illetve egy német áldozatra.

A képviselők szégyenletesnek nevezték, hogy mindez Németországban megtörténhetett. Hangsúlyozták: az ország szégyene, hogy a nemzetiszocializmus szörnyű bűncselekményei után a szélsőjobboldali ideológia Németországban elképzelhetetlennek tartott gyilkosságokhoz vezet. Egyidejűleg szégyenletesnek nevezték azt is, hogy a bűnüldöző szervek éveken keresztül képtelenek voltak az elkövetett bűncselekmények felderítésére, illetve megakadályozására.

MTI / EPA

A kormányzó és ellenzéki  pártok által teljes konszenzussal elfogadott nyilatkozat a merényletsorozat teljes feltárását ígérte. "Mindezzel tartozunk az áldozatoknak és hozzátartozóiknak" - hangsúlyozták állásfoglalásukban a Bundestag képviselői.

A parlamenti pártok közös harcot hirdettek a szélsőjobboldal ellen. Leszögezték: olyan Németország mellett állnak ki, amelyben mindenki félelem nélkül és biztonságban élhet, és amelyben a szabadság és a kölcsönös tisztelet, a sokszínűség és a nyitottság mindenek felett áll.

A parlament képviselői egyhangúan hangsúlyozták, hogy a szélsőjobboldalnak, a fajüldözésnek, az antiszemitizmusnak és az alkotmányellenes  pártoknak nincs helye Németországban. Ebből kiindulva a Bundestag felszólította a kormányt, hogy vizsgálja meg a neonáci Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) betiltásának lehetőségét.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.