Világ MTI 2011. november. 17. 19:49

Három ország közös ENSZ-fellépésre készül Szíria ellen

Franciaország, Nagy-Britannia és Németország olyan határozati javaslatot készül az ENSZ Közgyűlése elé terjeszteni, amely megbélyegzi a Szíriában zajló tüntetések véres elfojtását.

A három európai állam először a közgyűlés emberjogi bizottsága elé akarja vinni a tervezetet, amelyhez állítólag már megnyerték az arab államok kulcsfontosságú támogatását - közölték diplomaták.

Megfigyelők szerint egy ilyen lépés sikere fokozhatná a nyomást az ENSZ Biztonsági Tanácsára a szíriai helyzet megítélésében. Októberben a BT két állandó tagja, Kína és Oroszország megvétózott egy olyan határozattervezetet, amely elítélte volna az Aszad-rezsim fegyveresei által elkövetett vérengzéseket. A rendszerellenes demonstrációk szétverése eddig 3500 ember életét oltotta ki Szíriában.

"A világnak fenn kell tartania a Szíriára gyakorolt nyomást, hogy a kormány felhagyjon az erőszakkal a tüntetők ellen" - jelentette ki Moszkvában az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Catherine Ashton egyúttal ismét lemondásra szólította fel Bassár el-Aszad szíriai elnököt.

"Itt az ideje, hogy Aszad távozzon" - tette hozzá az orosz külügyminiszterrel folytatott tárgyalásait követő sajtóértekezleten Ashton. Egyúttal emlékeztetett arra, hogy az Arab Liga "igen világosan értésre adta álláspontját" a szíriai eseményekkel kapcsolatban. A szervezet pár napja felfüggesztette Szíria tagságát a ligában.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Ashtonnal tárgyalva megerősítette, hogy Moszkva ellenzi a szíriai elnök lemondását követelő felhívásokat. Egyúttal annak a véleményének adott hangot, hogy a szíriai ellenzék által alkalmazott módszerek hatására "polgárháború" veszélye alakulhat ki az arab országban. Lavrov - nevek említése nélkül - elítélte azokat a külföldi államokat, amelyek szerinte beavatkozási kísérleteikkel fokozzák az erőszakot Szíriában.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.