Világ hvg.hu/MTI 2011. november. 13. 19:54

Megbízták Montit az új olasz kormány megalakításával

Az olasz köztársasági elnök megbízta Mario Monti közgazdászt az új olasz szakértői kormány megalakításával.

Giorgio Napolitano elnök vasárnap este, a törvényhozás két házának elnökével és a pártok vezetőivel tartott egész napos konzultáció után fogadta az Európai Unió volt biztosát, és felkérte a feladat ellátására, amit Monti elvállalt. Az alkotmány értelmében az új kormánynak tíz napon belül bizalmat kell kapnia a parlament mindkét házától.

Miután elvállalta a feladatot, Monti közölte, hogy azonnal hozzáfog a konzultációhoz a kormányt támogató pártokkal a tárcák elosztásáról, és legkésőbb keddre nyilvánosságra hozza a miniszterek listáját. A sajtónak adott rövid nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy Olaszország "közös erőfeszítéssel legyőzheti a válságot".

AP

Ha bizalmat kap a parlamentben, Monti fogja végrehajtani azokat a reformokat, amelyekről elődje, Silvio Berlusconi állapodott meg az euroövezet vezetőivel, és amelyek lényege a kiemelkedően magas olasz államadósság csökkentése és a stagnáló gazdaság élénkítése. A parlamentben továbbra is Berlusconi pártja képviseli a legnagyobb erőt. A párt főtitkára, Angelino Alfano már jelezte, hogy a támogatásuk feltételes: ragaszkodnak ahhoz, hogy a szakértői kormány a Berlusconi által ígért reformokra alapozza a programját.

A BBC szerint a köztársasági elnök egész nap tárgyalásokat folytatott az olasz pártokkal, összesen 17 alkalommal ült tárgyalóasztalhoz, mire megbízta Montit a kormányalakítással. Az olasz pártok nagy része támogatja a miniszterelnöknek felkért politikust. A Corriere della Sera olasz lap ugyanakkor kiemeli, hogy az Északi Liga ellenzéki pozíciót foglal majd el Monti várható kabinetjével szemben.

Beszélt a köztársasági elnök is

Beszédet mondott Napolitano is, hangoztatva, hogy Monti nemzetközi tekintélynek örvend, és független, a "pártpolitikai közelharctól" távol álló személy. "Tudom, hogy nem lesz könnyű, de vége a pártkövetelőzések korának, eljött a próba ideje, Olaszországnak vissza kell szerezni a befektetők és az európai intézmények bizalmát" - mondta a köztársasági elnök. Hozzátette, nem a 2008-as választási eredmény felborításáról, s nem a politikai erők demokratikus váltakozásának figyelmen kívül hagyásáról van szó, hanem arról, hogy "a gazdasági válsághelyzet rendkívüli erőfeszítést követel a különböző politikai erők egységével". Napolitano arra emlékeztette az olaszokat, hogy áprilisig 200 milliárd euró értékű, több évre szóló olasz államkötvény jár le, és megújításuk a piac bizalmától függ.

Berlusconi távozott, de...
AP

Berlusconi nem tűnt el

A szombaton lemondott Berlusconi vasárnap este videoüzenetben azt hangoztatta, hogy lemondása felelősségteljes gesztus volt, s "szomorú volt látni, hogy füttyszó és rágalmak kísérték". "Azoknak, akik a távozásomat ünnepelték, üzenem, hogy holnaptól kétszeres erőfeszítéssel dolgozom az adó-, igazságügyi és intézményes reformokon" - mondta Berlusconi, aki szerint 1994-es politikai színrelépése megváltoztatta Itália történetét.

Az olasz ellenzék úgy kommentálta Berlusconi nyilatkozatát, hogy Monti kinevezésekor is ő akar lenni a főszereplő.

Monti pályafutása

Mario Monti 1943. március 19-én született. A Wikipedia szerint a milánói Bocconi Egyetemen szerzett diplomát közgazdaságtan és menedzsment szakon. A Yale Egyetemen James Tobin későbbi Nobel-díjas közgazdásznál tanult. Később, 1989-től 1994-ig a Bocconi Egyetem rektora volt, 1994 óta pedig elnöke. Kutatásainak eredménye többek között a Klein–Monti modell, amely a monopolhelyzetben működő bankok viselkedését írja le.

1994-ben Silvio Berlusconi első kormánya az Európai Bizottság tagjai közé jelölte Emma Boninóval együtt. 1995-től kezdődő első ciklusában a belső piacért, szolgáltatásokért, vámokért és adózásért volt felelős. Négy évvel később, 1999-ben Massimo D'Alema kormánya jelölte a következő, Romano Prodi vezette Bizottságba, ahol a versenyjog területét kapta meg; ebben a minőségében többek között monopólium-ellenes eljárást kezdeményezett a Microsoft ellen (Microsoft-per). Ő vezette a General Electric és a Honeywell tervezett fúziójának vizsgálatát is, amelyet az Európai Bizottság nem engedélyezett.

2011. november 9-én Giorgio Napolitano élethossziglani szenátornak nevezte ki Montit - a Wikipedia angol szócikke szerint.

Hirdetés