Világ MTI 2011. november. 10. 16:47

Berlusconi két minisztere maradhatna az új olasz kormányban

Némileg megnyugtatta az olasz és európai piacokat, hogy Mario Monti közgazdász vezetésével szakértői kormány alakulhat Olaszországban. Lázas egyeztetést robbantott ki viszont mindez a belpolitikai folytatásban szerepet követelő pártok között. Az Északi Liga előrehozott választást sürget.

Olaszország nehéz lépések előtt áll, Európa sürgős felelősségvállalást vár alapító tagjától, meg fogunk felelni a feladatnak - igyekezett ellensúlyozni az olasz belpolitika sugallta bizonytalanságot Giorgio Napolitano államfő.

Az a terv, miszerint a római parlament legkésőbb vasárnapra megszavazza a gazdasági reformcsomagot, ezután a többség nélkül maradt kormányfő, Silvio Berlusconi benyújtja lemondását, az államfő megkezdi a pártokkal való konzultációt és a jövő héten szakértői kormány állhat fel Mario Monti közgazdász vezetésével, megnyugtatta a piacokat.

Hatalmas munka vár ránk - idézte Montit a sajtó, mely a szakértői kormány összetételét  találgatja: nem kizárt a legszélesebb pártképviselettel bíró nemzeti egységkormány. Giacomo Vaciago közgazdász szerint Napolitano és Monti négy hónapja az új kormányon dolgozik, kész a program és a miniszterek névsora. Monti 12 fős csapatban gondolkodik párton kívüli miniszterekkel. Közöttük szerepel Giuliano Amato volt kormányfő és Fabrizio Saccomanni, az olasz jegybank és az Európai Központi Bank egykori vezető beosztású tagja. A folyamatosság érdekében maradna a külügyminiszter, Franco Frattini és Berlusconi kérésére az igazságügyminiszter, Nitto Palma.

Berlusconi távozóban
AP

Az egymást követő kijelentések lázas háttér-egyeztetésre utalnak: eddigi kormányerők és az ellenzék is helyet követel magának a politikai folytatásban. Monti egyik ismert jelszava, hogy meg akarja szüntetni a politika kiváltságait. Gianfranco Fini, a képviselőház elnöke szerint Montinak felére kell csökkentenie a parlament létszámát.

"Igen Montira, nem az előrehozott választásokra" - nyilatkozta Emma Marcegaglia, a gyáriparosokat tömörítő Confindustria elnöke. "Monti biztonságot ad a piacoknak" - írta a Monti mellett korteskedő Famiglia Cristiana, a legnagyobb katolikus hetilap. Montit elkerülhetetlen választásnak nevezte Berlusconi is, aki később úgy korrigálta szavait, hogy pártjával közösen dönt.

Montira határozott nemet mondott az Északi Liga. "Ha Napolitano nem a 2008-ban győztes koalícióból választ kormányfőt, ellenzékbe vonulunk" - szögezte le Roberto Maroni belügyminiszter. "Monti a bankok és a spekulánsok embere. Elképzelhetetlen, hogy mi és Berlusconi emberei ugyanabban a kormányban üljünk" - mondta Antonio Di Pietro, az Értékek Olaszországa (IdV) nevű párt szintén előrehozott választást sürgető elnöke.

A szakszervezetek sem támogatják a "kapkodva elfogadott" reformok bevezetését végrehajtó Monti-kormányt.

Hirdetés