Az uniós vezetők üdvözlik Mario Monti kijelölését
Üdvözölték vasárnap az európai uniós vezetők azt, hogy az olasz államfő Mario Monti közgazdászt, volt EU-biztost kérte fel az új kormány megalakítására.
Üdvözölték vasárnap az európai uniós vezetők azt, hogy az olasz államfő Mario Monti közgazdászt, volt EU-biztost kérte fel az új kormány megalakítására.
Az olasz köztársasági elnök megbízta Mario Monti közgazdászt az új olasz szakértői kormány megalakításával.
Olaszországnak a kormány élén bekövetkezett váltás ellenére is minden bizonnyal külső pénzügyi segítségre lesz szüksége, mégpedig nagyobbra, mint amennyit a bajba került eurótagállamok kisegítésére szolgáló Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) jelenlegi formájában nyújtani tudna - erre az egyöntetű következtetésre jutottak hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.
Vasárnap este kormányalakítási megbízást kaphat Olaszországban Mario Monti, miután Silvio Berlusconi szombat esti lemondását követően Giorgio Napolitano államfő a nap folyamán már a közgazdász vezette kormány megalakításáról konzultál a parlamenti pártok delegációival.
A görög és az olasz kormányváltásokat üdvözölte szombaton Honoluluban Barack Obama amerikai elnök, az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) kétnapos csúcstalálkozó kezdetén tartott amerikai üzleti fórumon.
Az olasz miniszterelnök jóval nagyobb informális hatalommal bír, mint azt a külvilág feltételezi. Amikor Berlusconi azt ígéri, hogy hamarosan lemond, az semmit sem jelent. Ez a véleménye a római Amerikai Egyetem nemzetközi tanszéke vezetőjének, James Walstonnak. A brit professzor a hvg.hu-nak elmondja, hogy nemcsak Itália, de egész Európa elemi érdeke, hogy az olaszoknál nemzeti egységkormány alakuljon, amelyet a korábbi EU-biztos, Mario Monti vezetne. Ezt azonban Berlusconi példátlan erejű médiabirodalma révén - minden áron akadályozni próbálja.
A piacoknak végre sikerült az, ami az olasz baloldalnak nem: távozásra bírta Silvio Berlusconit. Az olasz kormányfő a botrányos politikai kavarások, az igazságszolgáltatás manipulálása és a politikai tőkéjét romba döntő "bunga-bunga kormányzás" árát fizeti meg most - vélekedett szerda délután megjelent számában a Le Monde.
Berlusconi kénytelen-kelletlen visszavonulását ugyan nem szexuális étvágyának köszönheti, noha hosszú ideje erről is szólnak a híradások. Az olasz kormányfő a bunga-bunga partikon élte ki hatalom fűtötte vágyait, mely a pszichológusok szerint természetes velejárója a despota hajlamnak.