A piacoknak végre sikerült az, ami az olasz baloldalnak nem: távozásra bírta Silvio Berlusconit. Az olasz kormányfő a botrányos politikai kavarások, az igazságszolgáltatás manipulálása és a politikai tőkéjét romba döntő "bunga-bunga kormányzás" árát fizeti meg most - vélekedett szerda délután megjelent számában a Le Monde.
A mértékadó francia liberális újság címlapján megjelent szerkesztőségi írása szerint "van igazság abban, hogy a piacok nyomására kell (Berlusconinak) távoznia", és ezzel hozzájárulnia az euró megmentéséhez. A Le Monde emlékeztetett arra, hogy a második világháború óta egyetlen olasz miniszterelnök sem töltött annyi időt a hatalomban, mint Berlusconi, távozása ezért is történelmi pillanat. Tény - hangsúlyozta a francia lap -, hogy a demokrácia játékszabályait tiszteletben tartották Rómában: a miniszterelnök elvesztette parlamenti többségét, számos politikai barátja magára hagyta, ő pedig levonta a következtetetéseket és "most az egyszer felelős politikusként" közölte, hogy kész távozni. Mégpedig úgy, hogy visszaadja mandátumát Giorgio Napolitano elnöknek, miután a képviselők megszavazták a megszorító intézkedéseket és a strukturális reformokat, amelyekre Olaszország a nehéz pénzügyi helyzet miatt ígéretet tett az Európai Uniónak és a Nemzetközi Valutalapnak.
A Le Monde szerint azonban a politikai fordulatot a piacok nagy mértékben segítették, ugyanis néhány napja "iszonyatos nyomás" alatt tartják Romát, s az olasz kincstárnak egyre többe került az adósságfinanszírozás: a tízéves lejáratú olasz államkötvények hozama szerdán elérte a 7 százalékot, ami a legmagasabb kamat 1999 óta. Ennek összege pedig rövid távon oly mértékben megrázhatja az eurózóna harmadik legjelentősebb gazdaságát, hogy azt az egész euróövezet kegyelemdöfésként élheti meg.
A lap ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy "Olaszország nem Görögország", hiszen az olaszok fizetőképesek, gazdaságuk diverzifikált, az állami pénzügyek a franciaországinál is jobb helyzetben vannak. A GDP 120 százalékát kitevő államadósság spiráljából való kiszabaduláshoz szükséges fájdalmas intézkedésekkel járó program végrehajtásához a piacok és az európai vezetők is a politikai hitelességet hiányolták Berlusconi részéről - írta a Le Monde.