Világ MTI 2011. november. 08. 14:49

Berlin és Párizs tovább büntetné Damaszkuszt

A szíriai rezsim újabb erőszakos fellépése nyomán Németország és Franciaország is további szankciókat helyezett kilátásba a közel-keleti ország ellen.

Guido Westerwelle német külügyminiszter kedden kijelentette, hogy az Arab Ligával együttműködve fokozni kell a Szíriára nehezedő nyomást. A Hamburger Abendblatt című újságnak ugyanakkor úgy nyilatkozott: ellenzi a Damaszkusz elleni külföldi katonai intervenciót. Hétfőn a szíriai ellenzék egyik csoportja nemzetközi védelmet kért Homsz város polgári lakossága számára arra hivatkozva, hogy a közép-szíriai várost brutális ostrom alatt tartják Bassár el-Aszad elnök csapatai dacára annak, hogy a kormány a múlt héten elfogadta az Arab Liga béketervét, és az erőszak megszüntetésére tett ígéretet.

Alain Juppé francia külügyminiszter kedden a szíriai helyzettel kapcsolatban azt mondta: zátonyra futott az Arab Liga megbékélési terve, és véleménye szerint Franciaországnak fontolóra kell vennie az ellenzék nagy részét tömörítő Szíriai Nemzeti Tanács elismerését.

Feldühödött szíriai tüntetők
AP

A francia külügyi tárca vezetője egy arab lapnak nyilatkozva elmondta: az erőszak megszüntetésére tett kezdeményezés halottnak tekinthető, így újabb erőfeszítésekre van szükség. Hozzátette: a szíriai demokráciapárti mozgalom még mindig megosztott, ugyanakkor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy Párizs elismeri a 140 tagú nemzeti tanácsot, amely egységes szíriai ellenzék megteremtésén fáradozik.

Az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának szóvivője kedden közölte: a legújabb becslések szerint a szíriai rezsim brutális fellépése eddig több mint 3500 ember életébe került.

Hirdetés
Címkék
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.