Világ MTI 2011. november. 01. 12:58

Fotó: Fukusimai vizet ivott egy japán politikus

A fukusimai atomerőműből származó vizet ivott a japán parlament egyik képviselője, bizonyítandó a víz sugármentesítését végző berendezések hatékonyságát - jelentette kedden a japán média.

A híradások bejátszásain Szonoda Jaszuhiro idegesnek látszott, amikor felhörpintette az előzőleg megtisztított vizet. Azután vállalkozott erre a "mutatványra", hogy újságírók kérdésekkel bombázták, s arra kérték: bizonyítsa be, hogy az atomerőmű környékén tiszta a víz. "Tisztában vagyok azzal, hogy csupán a vízivás nem bizonyítja a víz tisztaságát. A legjobban az adatok közzétételével lehet ezt bebizonyítani" - mondta a képviselő a bemutató után.

RadioactiveBlog

A márciusi földrengésben és szökőárban súlyosan megrongálódott Fukusima 1. atomerőműben a szakemberek annak idején több ezer tonna vizet használtak fel a nukleáris fűtőanyag hűtésére. A reaktorok és a turbinák épületeiben összegyűlt vizet a helyszínen megtisztítják (ebből ivott a képviselő), majd visszavezetik a létesítmény hűtőrendszerébe.

A fukusimai baleset után több mint fél évvel a japán hatóságok energiatakarékosságra buzdítják a lakosságot, tekintettel arra, hogy a szigetországban lévő 54 atomreaktor közül csak tíz működik. Nyáron még arra kérték a lakosokat, hogy kevesebbet használják a légkondicionálókat, mellőzzék az öltönyt és a nyakkendőt, és öltözzenek könnyebben. Kedden viszont a kormány újabb kampányt hirdetett, és a tél közeledtével már azt javasolja a japánoknak, hogy legfeljebb 20 fokra fűtsék fel otthonaikat és irodáikat, öltözzenek rétegesen, napközben viseljenek kesztyűt és harisnyát, illetve egyenek meleg ételeket.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.