Megbukott a népszámlálás Macedóniában
A macedón kormány bejelentette, hogy leállíttatta a népszámlálást a balkáni országban.
Egyelőre nem lehet tudni, mikor fejezik be az október 1-jén megkezdett népszámlálást Macedóniában.
A szerda esti kormányzati bejelentés előzménye, hogy testületileg lemondott a népszámlálás lebonyolítását felügyelő országos bizottság, tiltakozásul amiatt, hogy a volt jugoszláv tagköztársaság több mint egy éve külföldön élő állampolgárait a szabályok szerint nem kell felvenni a népességjegyzékbe. A bizottság szerint így a népszámlálás eredménye nem fog megfelelni a valóságnak.
Az albán kisebbség - amely a 2002-es népszámlálás szerint a bő kétmilliós lakosság 25 százalékát teszi ki - tiltakozott az ellen, hogy a külföldön élőkre nem terjed ki az összeírás. Nagyon sok macedóniai albán dolgozik vendégmunkásként külföldön, nagyon sokan Svájcban és más nyugat-európai országokban.
A tiltakozók szerint mindez azért van, mert a macedón (szláv) többséget képviselő hatóságok így akarják mesterségesen alacsonyan tartani a hivatalos adatokban az albán népesség arányát.
Macedóniában 2001-ben fegyveres felkelést indított az albán kisebbség a jogai bővítéséért. A harcokat nyugati közvetítéssel lezárták, de azóta is feszült a viszony a többségi macedón és a kisebbségi albán népcsoport között kis balkáni országban.