Dugába dőlhet a macedón népszámlálás
Félbeszakadhat a tíz napja kezdődött népszámlálás Macedóniában, miután testületileg lemondott a népszámlálási bizottság - jelentette kedden a helyi sajtó.
Előbb a bizottság albán nemzetiségű helyettes vezetője, Abdulmenaf Bedzeti jelentette be lemondását hétfő este, majd kicsivel később a testület macedón (szláv) elnöke, Veszna Janevszka és a többi tag is követte példáját.
"A népszámlálás nem a valós adatokat fogja tükrözni, ilyen körülmények között pedig a bizottság nem láthatja el feladatát" - közölte a testület.
A bizottság a népszámlálás módszertana ellen tiltakozik, amelyet pedig az ország statisztikai hivatala állapított meg az európai uniós statisztikai hivatallal, az Eurostattal együttműködésben. Macedónia az EU hivatalos tagjelölt országa.
A vita lényege, hogy a népszavazáson a bizottság szerint bele kellene számítani a népességbe a külföldön élő macedóniai albánokat is a személyi igazolványukról készített másolat alapján, míg a hivatalos módszer szerint ez szabályellenes. Hírek szerint a nyugati országrészben, ahol az albán népcsoport van többségben, a biztosok ennek ellenére a fénymásolt dokumentumok alapján is felveszik az adatokat.
Az albánok azt állítják: a szabályozással a hatóságoknak az a céljuk, hogy a hivatalos adatok szerint minél kisebb legyen az albán kisebbség aránya Macedóniában. A népszavazás hivatalosan október 15-ig tart. Egyelőre nem tudni, hogy a bizottság lemondása miatt késik-e az adatok felvétele.
A legutóbbi, 2002-es népszámlálás szerint a macedónok aránya 64 százalék, az albánoké valamivel több mint 25 százalék a kétmillió lakosú balkáni országban.
Az albánok 2001-ben hét hónapon át fegyveres harcot vívtak a macedón állam ellen, és sikerült többletjogokat kiharcolniuk maguknak. A macedón többség és az albán kisebbség közötti viszony azóta is feszült az egykori jugoszláv tagköztársaságban.